| Thea30740 a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce la un Passat din 1998 imi curge apa in partea dreapta, fata la picioare? Masina are clima si banuiesc ca are vreo legatura cu apa rece care curge acolo, dar nu stiu exact care este problema asa ca am nevoie de putin ajutor...

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De la aerul conditionat, dar nu cred ca poti tu sa remediezi problema.Ar putea fi mai multe chestii. FURTUN DRENARE crapat, ori deconectat-FURTUN DRENARE infundat-POMPA daca exista defecta-PANOU DE CONDENSARE crapat, fisurat.Aerul conditionat, ca e la masina sau la casa este exact la fel.Ai un radiator afara din masina(afara din casa)-condenser si un alt radiator-evaporator in masina, in bord bagat(in casa). Deci radiatorul de afara este uscat iar cel din interior este umed.Ai un ventilator care circula aerul prin radiator,aerul fiind cald iar radiatorul rece, condenseaza, deci face apa, apa care cade de pe radiator intr-un panou, intr-o cuva de plastic de obicei la msina si de acolo prin cadere sau dupa caz cu ajutorul unei pompe este data afara prin ceva furtune(drenuri).Cam asa functioneaza un aer conditionat.Acum la masina aceasta fiind mica spatiul este f limitat asa ca toate sint inghsuite in bord.Cu alte cuvinte esti mincat sa zic asa.Dar nu dispera poate e ceva simplu, ceva un furtunas desprins. Sper.O alta cauza este daca ai pompa ce da apa afara aia sa se fi stricat, iar apa din condensatie sa dea peste panou, e ca si cum tu ai pune apa intr-un pahar si tot pui pina da pe afara.Dar pentru asta trebuie sa stii sistemul de aer conditionat cum este facut, daca are pompa sau e doar dren prin cadere. Dupa stii sigur cum stai.Sa stii sigur daca e apa de la aerul conditionat pune mina pe ea si daca e rece, paraca asa ai zis atunci e de la condens, deci ceva e crapat, spart, desprins la aerul conditionat.Ce poti sa faci e cam greu sincer.Ar trebuie sa stii sistemul de aer conditionat la masina ta partea din interior, apoi sa incepi sa verifici sistemul.Ca sa verifici ce este defect trebuie sa desfaci sa ajungi sa vezi radiatorul, cuva si restu.Deci si la service de te duci aia nu au cum sa iti spuna pe nevazute exact ce este defect. Daca vrei sa stii daca este normal sa curga apa in masina de la aerul conditionat raspunsul este NU.A sa nu uit, ar mai putea fi si ceva f simplu, adica furtunele alea prin care se scurge apa afara sa fie infundate, deci asta ar fi cel mai fericit caz, pentru ca probabil sar rezolva mai simplu si rapid.

| toleagiulia a răspuns:

Da,este de la clima, aerul a luat contact cu apa umidificandu-l, asta duce la scurgerea de apa