| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problema cu masina, un Audi a4 B5 din 2000 1.9D.Azi am pornit-o si am dat drumu la clima,dupa vreo cateva minute de mers a puscat ceva in partea dreapta in fata,undeva pe sub turbo,nu stiu exact,si a inceput sa iasa sub presiune,ceva alb ca un praf,cu un miros ciudat,daca opresc clima nu are nimic, doar cu ea pornita face asa.Ce hiba poate avea?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

So fi spart o teava ceva de la AC.Deci daca undeva la compresor, sau la conducte ai o fisura, cand pornesti AC-ul atunci compresorul cupleaza si pompeaza freon sub presiune.In situatian asta s-ar putea sa iasa acel ceva alb de care spui ceata si cu miros naspa, adica de freon.
Deci daca nu te pricepi, cel mai indicat este sa nu mai pornesti AC-ul deloc, mergi la un service, le povestesti cum sta treaba si aia verifica. Poate sa fie si doar o garnitura de la tevile de AC mai degraba decat fisura, pentru ca la fisura ai fi pierdut freonul in timp si acum nu ar mai fi avut ce sa iasa.Nu stiu pana nu vad la fata locului.Conductele de la AC acolo unde se leaga de compresor si de radiator au garnituri,despre ele zic,sa nu se fi ciupit sau ceva de genul asta. Oricum este bine sa mergi la un service.

Ce ai mai putea tu sa faci, este sa pui pe cineva in masina, tu ridici capota, spui aluia sa dea drumu la AC si vezi exact ce iese si pe unde anume iese, dar stai nitel asa mai deoparte si cand vezi ca iese, atunci te uiti.Zic sa nu stai cu capu bagat in motor sa te uiti si cand drumu sa-ti iasa in ochi.Asa ai putea sa vezi cam de unde vine. Apoi poti merge la un service, sau dupa caz poate poti tu remedia.