| anonim_4396 a întrebat:

Imi ziceti niste masini cu schimbatorul de viteze in volan.

16 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

Ford Fiesta S2000 masina lui Ken Blockhappy

| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Masinile scumpe sport stiam de ferrari, porsche...
Dar sunt masini care au schimbatoarele de viteze up/down in spatele volanului si se numesc "padele" (atentie nu pedale cum s-a mai spus) sunt acele clapete pentru viteza superioara si inferioara (+/-), stanga /drepta.

| Trynda a răspuns:

Nu exista schimbator la volan! Sunt pedale de schimbare a vitezei electrohidraulice. Gasesti doar pe masini automate cu optiunea asta, de obicei se numeste "F1" ca doar acolo mai gasesti asa ceva, dar cred ca poti sa modifici o automata cu un kit special, nu stiu sigur daca exista dar am mai vazut improvizatii. Ferrari, mai toate au optiunea asta F1, Porsche. In general masini scumpe, ieftine nu au optiunea asta. Deci daca nu ai cel putin 50 mii euro, nu ai "schimbator in volan". Acum stii cum ii zice.

| Letty18 a răspuns (pentru Trynda):

La 20.000-25.000 euro second-hand gasesti bmw seria 5 dupa anul 2008-2009 cu schimbator tip joystick

| suntserios a răspuns (pentru Trynda):

Ba exista, in special la masinile americane de generatie mai veche

uite un exempli

http://static.cargurus.com/......13832.jpeg

| Trynda a răspuns (pentru suntserios):

Da. Stiu. Dar omul asta voia ce am zis eu. Clapetele alea pe volan cum o fi vazut in Formula1.

| robijam a răspuns:

Rablele americane din anii 80, masinile pentru handicapati, si "supercarurile" ( Lamborghini, Ferrari )

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bedford, dubite vechi si alte dube de 3, 5.

| marcous a răspuns:

Trabant sau masinile speciale pentru persoanele cu handicap.

| madalinbb19 a răspuns:

Nu exista asa ceva

| BassHunter13 a răspuns (pentru madalinbb19):

laughing)))))))))Dar de cele americane ce zici? Gen Chevrolet Ford..Majoritatea masinilor americane generatia trecuta aveau schimbator automat la volan. Unde la masinile din ziua de azi gasesti maneta pentru stergatoare...Mai sunt si cele de F1!

| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Batman mobil

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Aia se numeste cutie de viteze cu dublu ambreiaj si se gasesc la masinile de f1, f2,... si la alte masini rapide.

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Pedala din dreapta de la volan bagi in treapta superioara iar cea din stanga in cea inferioara

| RaduI0Ianul3000 a răspuns:

Singura masina cu asa ceva in Romania este trabantul, are o maneta in dreapta volanului, unele camioane ( ROMAN parca ) Iar in rest la fel sunt cele americane, i-ar daca vrei din acela cu pedala, sunt cele tari PORCHE FERARY ASTORN-MARTIN BUGGATI cred, dar unele ferary sigur au

| Mihai_Alexandru_1994_oCBg a răspuns:

Mai găsești la alfa romeo. Cauta gen alfa romeo 147 selespeed. Are padele la volan. Citroien si mai sunt masini. Si mai gasesti pe masini in special pe benzinare turbo cu cutie automată de pe la ani 2010 in sus. Mie imi face cu ochiul o alfa romeo 147 selespeed cu podelele astea big grin