| boss97 a întrebat:

Salut.De ce unele masini au cate 3 manete? Adica stiu ca e schimbatorul de viteze si cea pentru cuplaj 4x4, a treia la ce foloseste? Ex: Lada Niva

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio treaba cu frana de mana.

unu e schimbatorul de viteze normal
unul e reductorul
si unul pentru blocarea diferentialului
uite un link sa investighezi problema in detaliu de la cei care au masini de genul

http://forum.softpedia.com/topic/102305-lada-niva/page__st__288

si lol Sofer se da mare soferache profesionist pe site si nu stie la ce ajuta schimbatoarele alea... PENIBIL

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Frana de mana

| corbulalbrosu a răspuns:

Este maneta care actioneaza frana manuala.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu are nicio treaba cu frana de mana.

unu e schimbatorul de viteze normal
unul e reductorul
si unul pentru blocarea diferentialului
uite un link sa investighezi problema in detaliu de la cei care au masini de genul

http://forum.softpedia.com/topic/102305-lada-niva/page__st__288

si lol Sofer se da mare soferache profesionist pe site si nu stie la ce ajuta schimbatoarele alea... PENIBIL