| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva daca in Romania se poate conduce o masina incepand de la 16 ani? Categoria B1. O masina gen...smart automata; d. Multumesc!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da. Daca se incadreaza in subcategoria B1 o poti conduce de la 16 ani dupa ce faci scoala si esti declarata admisa la examen, apoi fara B1 poti conduce o masina Aixam doar cu un certificat de legislatie rutiera fiindca Aixam-urile sunt Microcar-uri si sunt incadrate in categoria moped!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la subcategoria B1(autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putereechivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h) se poate. Numai bine!

| Tiberiu4 a răspuns:

Da merge masini smart mici cu motor mic era un video cu ionut cercel care avea el uite aici http://www.cancan.ro/......61902.html funda?

| FesCuDungi a răspuns:

In romanica poti shofa doar de la varsta de 18 ani! nu exista exceptii!

| legendarul a răspuns:

Buna... se poate conduce, sunt masinile acelea care nu au mai mult de 500 de cm³ sau ceva de genu' care au viteza maxima de 50-60 km/h, in nici un caz smart

| Selena22 a răspuns:

Nu.Numai in america poti conduce de la 16 ani.in Romania de la 18 happy

| DeRyN a răspuns:

Marca Smart se conduce de la 18 ani. La 16 ani poti conduce un Microcar cu motorul de 500. Masina trebuie sa aiba numere galbene si sa urmezi un curs destul de usor.