| StCipy a întrebat:

In sfarsit am rezolvat problema cu testerul. Pur si simplu nu era siguranta in tablou. Acum problema mai mare este ca masina nu porneste si pe tester imi zice ca tensiunea este prea joasă adica 4 v. Tin sa precizez ca bateria am schimbat-o acum 2 saptamani, este noua din magazin. I-am făcut testul o data la magazin de unde am cumparat bateria si o data la un service auto sa vad daca încarcă alternatorul si am amândouă testele au ieșit bine. Acum de ce pe tester imi da eroare ca am doar 4 v si masina nu imi porneste? Va rog sa imi spuneti careva daca sa mai întâmplat la cineva. Multumesc.

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Odata ce tensiunea a scazut sub 11 v a inceput procesul de sulfatare si acumulatorul incepe sa-si piarda din proprietati rapid. Daca nu este pusa la incarcat poti sa o arunci.