| Asd977 a întrebat:

În timp ce conduceam, mi-a bubuit cutia de viteze si am pierdut tot uleiul... stiti care ar putea sa fie cauza? Mentionez ca pana in acel moment nu a avut niciun fel de probleme

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A pierdut tot uleiul, de aceea s-a spart motorul!

| xerxes1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dai raspunsuri ca sa-ti faci norma?
Nimeni n-a zis nimic de motor.

| Asd977 explică (pentru Violleta2022):

Motorul nu are nimic, deoarece merge sa-i dau contact doar ca nu mai pleacă din loc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai pierdut tot uleiul are il avea nu tot uleiul care trebuia sa-l fi avut. O cutie care are ulei suficient nu bubuie. Sau huruia si mergea rau/zgomotos si ar fi trebuit s-o opresti si ai mers de nu ti-a pasat. Deci cauza poti fi numai si doar tu.

| Asd977 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu a făcut niciun fel de zgomot dintr-o dată a bubuit si cand m-am dat din masina sa vad ce s-a întâmplat era o balta de ulei negru

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Asd977):

Se intampla si accidente. Un defect de tratament termic la o piesa si a sarit un dinte, a sarit o siguranta. Acolo daca e sarita aiurea o bucatica cat un sambure de cireaza face zob tot, sparge si carcasa.Ia o cutie sh. In general nu merita reparate nici defectele mai mici.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa-ti cumperi o alta cutie, asta e clar.
Acum ca o dai jos ar fi fain sa pui si kit de ambreiaj nou.
este posibil sa se fi spart vreun pinion care apoi a intrat intre alte pinioane si a facut totul praf.

| Asd977 explică (pentru xerxes1):

Am dus-o la mecanic si a spus că e planetara dreapta