| Începătorul988 a întrebat:

Astazi tocmai ce mi-a fost suspendat permisul deoarece nu am "acordat" prioritate la pietoni. Faza e ca, eram pe bulevard si era UN REFUGIU de pietoni, nu trecere marcata (doar pe mijlocul bulevardul pe aceea bordura cu iarba erau niste dale pentru pietoni), pietonul sarindu-mi in fata masinii, iar eu tragand dreapta de volan. Merita sa fac constestatie?

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face contestatie, dar nu ai nici o sansa de castig, atata vreme cat scrie clar pe procesul verbal, ca nu ai acordat prioritate la pietoni.
Oricum, este bine sa inveti din greseli!
Lasa ca nu-ti strica sa stai fara permis cateva luni, asa inveti, sa respecti regulile de circulatie!

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Oricum, nu pot sta fara permis atata timp, deoarece ar insemna sa numai ma vad cu iubita mea.tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Crezi ca ne pasa cuiva ca nu poti sta fara permis?
Daca stiai ca nu poti sta fara el, de ce nu ai respectat legea?
Oricum, ca vrei sau nu vrei, permisul este suspendat si esti pieton, pana il recapeti.
daca sofezi ilegal, risti cand te-au prins a doua oara, sa intrii direct in puscarie si crede-ma, ca nu merita nici o iubita sa stai dupa gratii, doar ca sa risti sa faci ilegalitati.
Nu-i nimic, stii, s-au inventat autobuzele, tramvaiele, maxi taxi si chiar bicicletele. Pentru o perioada de vreme, este bine sa le aduni fusul orar, ca sa stii cum circuli cu ele.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Nu am respectat legea? Imi arati si mie unde scrie ca mai nou trebuie sa acord prioritate si la refugiile pentru pietoni? Sau sa fiu atent ca sare baba kamikaze in fata mea. Eram atent la alta masina, sa vad ce face. Ca doar nu imi platea politistul masina!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Scrie in legilatia rutiera si in procesul verbal facut de un politist, la fata locului!
Se vede ca esti incepator mic si habar nu ai de regulile de circulatie! Dar, lasa ca le inveti tu, cand se vor repeta amenzile si suspendarile, sa vezi ce repeti inveti!

| OldSoul a răspuns:

Nu cred ca are rost sa faci contestatie.
Avand in vedere ca ai zis ca era o trecere de pietoni mai in spate cu 5-10 metrii vor spune ca la aceea trecere de pietoni au facut ei referire.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Aceea trecere era absolut goala, mie pietonul mi-a iesit "kamikaze" de pe refugiu! Care la 40/50kmh cat aveam in momentul actual era greu de vazut refugiul, mai ales ca eram atent la ceilalti participanti la trafic, sa nu intre peste mine!

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Poate ca asa e, dar nu prea ai ce face acum.
Mai multa atentie data urmatoare si asta este.
(Si pe mine m-au usurat acum o luna de bani, dupa ce am dat bot in bot cu mcv-ul dupa o depasire prin dreapta laughing bine ca nu aveam prea mare avant rolling on the floor )

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Ei cum imi pot dovedi ca pietonul a fost pe "trecere" si nu pe refugiu. In zona sunt destule camere de vederi.

| Felys a răspuns:

Daca nu era trecere de pietoni marcata, normal sa faci contestatie

| Începătorul988 explică (pentru Felys):

Nu era marcata. Este spatiu verde, si aproximativ jumatate de metru refugiu de pietoni. O sa revin cu poza imediat!

| Începătorul988 explică (pentru Felys):

Fix aici, dar acum iarba este mai mare si mai verde, acele refugii fiind greu de vazut. Pietonul a iesit kamikaze, eu fiind pe b2.

https://postimg.cc/image/9cxbe4djl/

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Poza aia de pe gmpas e veche rau... probabil exista acum un semn de trecere de pietoni, ca altfel nu exista niciun motiv sa iti suspende permisul avand in vedre ca pe gmaps nu arata nicio trecere de pietoni prin zona.

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Nu, nu exista nici-un semn! Si nici nu este marcata pe tot bulevardul, cum este la unele intersectii. Eu ma uitam in dreapta, deoarece unul se gandea sa faca sau nu stopul, iesind de pe o straduta, si am vazut pietonul in ultima clipa.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Pai si ce scrie in procesul verbal. Pe ce motiv nu ai dat prioritate daca nu este trecere de pietoni?

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Trecere de pietoni este la 5/10metri in spate, si ABEA AIA E MARCATA! Dar nu cred ca acel indicator se refera si la refugii.
"Neacordare prioritate pietonii".

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Eee, pai daca e o trecere la 5 m, e interpretabil. Poate te mai potoleste un pic lipsa permisului

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

E la aproximativ 5/10/15m de la locul in care mi-a sarit pietonul. Si aceea trecere este marcata si pe jos, dintr-un cap in altul al bulevardului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În sfârșiiiiiiiiiiit

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Permisul e doar un plastic. tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Permisul este doar un plastic?
Daca tratezi legea dupa minte unui copilas de 2 ani, care atat vede in permisul ala, atunci o sa ai dosar penal mai repede decat iti imaginezi.
Vad ca tratezi legile dupa cum iti convine, nu dupa cum este obligatoriu.
Ei bine, fara bucata aia de plastic, nu ai voie sa mai sofezi ceva. Tocmai lipsa bucatii aleia de plastic, te va face pieton si navetism pe autobuz, taman vara asta, cand toata lumea merge in concedii, la plaja si se distreaza maxim.
Nu-i nimic, inveti cat esti pieton, ca legile-s facute, sa fie intotdeauna respectate!

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Legile in Romania sunt prost gandite! Daca cei de sus le-ar respecta, si cetatenii ar face asta.
Uite aici DOAR O DOVADA ca Romania e plina de coruptie. Dupa ce a mers cu 170 in oras, a fugit de la locul accidentului, care era unul mortal, are arest la domiciliu. Desigur, si fara permis.
https://observator.tv/......52579.html

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca altii nu respecta legile de circulatie, asta nu inseamna ca tu trebuie sa-i iei de model.
Oricum, si ei platesc, dar si tu vei platii.
Legile din Romania nu sunt proaste, sunt facute dupa cele internationale si respectate de toata lumea...
Ma rog, unii ca tine si ca ala de a fugit de la locul faptei, considera ca sunt mai smecheri si ca pot face ei propriile legi, dar dupa ce ajung sa li se suspende permisul, sau dupa gratii, ca in cazul celui cu fugitul de la locul accidentului, ajung sa invete si sa respecte legea.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

A, apropo. Acolo scrie ca nu ar fi acordat prioritate, dar exista video de la o camera din zona. Ea a facut stopul, si acel audi era destul de departe! Uite si video aici:
https://youtu.be/CzKDcDDUhm8
Acesta e doar un exemplu, acum cateva saptamani un "copil" de 18/19ani a luat masina lui tac-su si a iesit pe centura orasului, intrand frontal intr-un camion. Ce ziceai de lege? Vrei si video de pe autostrada cand aveam 170/180 si alte masinii ma depaseau? Pe european85, vrei video sa vezi cum se circula?
Daca statul ar gandi unele legi ar fi perfect! Sa numai zic de sutele de mii de masinii care circula fara asigurare, itp, si chiar cu cauciucuri uzate. Si se gaseste mie sa imi ia permisul ca sare baba kamikaze in fata masinii mele, trecerea fiind la intersectia din spatele meu, si o alta trecere peste 150m in fata.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

"Dupa gratii" insemnand acasa. A primit arest la domiciuliu. Omu' sta bine mersi, cu copii, cu nevasta, mananca, bea, si aceea femeie(care apropo, era mama a 2fetite de maxim 6ani) si din cate stiu era si divortata, a murit din vina unui prost. Chiar acum o saptamana(vinerea trecuta), un scazut mintal s-a bagat in depasirea unui camion, in panta, pe linie continua, desigur, eu trebuind sa ies de pe carosabil ca imi dadea "jmekeru" flashuri. Nu, daca legile ar fi bine gandite in Romania, am avea autostrazi fara limita de viteza, am avea salarii ca in Europa(ca si asa preturile produselor sunt ca cele din Europa).
Vrei sa iti fac un calcul simplu? Un salariu minim pe economie este 1900ron, din care tu mai ramai cu 1200/1300 dupa ce firma plateste acele asigurari, si toate cele. O chirie porneste de la 600ron, curentul minim 200ron, apa altii 150/200ron, regia, gunoiul, caldura, vin deja cu mult peste 1300ron. Ce ar trebui sa manance acel adolescent/familie cu 1300ron/luna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

De ce te stresezi tu de ce fac altii? Platesc ei, nu-ti fa tu probleme, cand se incheie judecata si intra dupa gratii. Momentan este arestat la domiciliu, pentru ca s-a platit o cautije pentru el, dar nu poate parasii domicilul si nici tara, pana la finalizarea judecatii. In orice caz, este chestide timp, sa-l vezi dupa gratii 10-15 ani.

Dar revin si te intreb, tu crezi ca esti fara vina?
Daca ii rupeai omului picoarele, pentru ca, in loc sa fii atent la manevra ta, te uitat dupa late masini... si evident, ca ai incalact o regula de circulatie.
Sincer, bine ti-a facut ca ti-a luat permisul!
La sectiunea de "securitatea pietonului" nu ai voie sa incalci legea, fiind drastica pedeapsa.

Tu ce de nu respecti legea?

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Ma uitam la ceilalti participanti la trafic. Arata-mi mie unde zice ca trebuie sa acord prioritate la refugiile de pietoni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Citeste legislatia rutiera si invata sectiunea sectiunea despre securitatea pietonului, ca acolo ai probleme majore!

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Am citit-o, si nu vad nimic despre refugiile de pietoni.
Si Romania daca ar avea legile bine gandite cum zici tu, Bucurestiul ar fi mai liber, nu sufocant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Exact, stai să faci și un accident fără.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg la ce te referi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Pai asta si fac, il elibereaza, scotand din circulatie, pe cei care nu repsecta legea.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Legea e bine pusa la punct in Romania, nu?
Un exemplu simplu, care a fost demonstrat si acum cateva luni in accidentul mortal de pe e85.
Am jante pe 17, sunt ilegale, bun. Dar am cauciucuri noi pe ele, mie imi confisca talonul.
Unei masinii, cu jante pe 15/16, si cauciucuri de Formula 1, fara pic de floare pe ele, trec neobservate. La 10masinii pe strada, doar maxim 2/3 au cauciucuri dot 2017.
Mai merita sa vorbim despre legea din Romania, si cum este aplicata? Vrei video-uri cu politistii cum dorm prin masinii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Începătorul988):

Invata sa nu te mai uiti si sa comentezi ilegalitatile facute de altii, atata vreme cat nu esti mai braez ca ei.
La fel ca si ei si tu incalci legea si mai devreme sau mai tarziu, toti sunteti prinsi si platiti pentru ilegalitati.
Nici nu-mi vine sa cred ca, inca mai comentezi, dupa cate ilegalitati declari pe aici ca ai facut.
Pacat ca nu esti in occident, ca a doua oara cant te prind, iti confisca masina si ti-o baga la presa, pana ti-o fac un pachet de 1metru cub, gata de topit la metale.

| Începătorul988 explică (pentru Violleta2022):

Ce "ilegalitati" am facut?