| Madalyn a întrebat:

Care-i treaba cu politia asta? straight face
Am avut azi examen auto, traseul. pe care l-am picat a doua oara!
Prima oara am fost picat pe drept, recunosc si am invatat din greseli, nu le-am mai repedat azi! Cunosc legislatia aproape ca pe Tatal nostru. Dar probabil asta nu este de ajuns, ei vor mai mult, vor "sponsorizari".
Deci pur si simplu este incredibil ce mi s-a intamplat azi!
Am fost plimbat aprox. 20min prin oras. nici o problema, am facut tot felul de manevre. OK, am acordat prioritate cui trebuia, mai ca examinatorul nu avea ce sa scrie pe fisa. dar bine, nu e chiar asa. a gasit el ceva, ceva.
La sfarsit. "Pai ia sa vedem ce greseli ai facut. stii ce greseli ai facut?" ma intreaba el! Ii intorc o privire asa mirata, ca de unde mama naturii sa stiu eu, alta grija n-am, asta era treaba lui. Si ma intreaba "La cate treceri de pietoni nu ai redus viteza la 30km/h?" Stau eu si ma gandesc si-i raspund: "2. 3?" eu nu stiam cate puncte se da pentru asta. mai rade el oleaca acolo, imi zice ca era sa scap masina la vale in rampa si ca am turat-o prea tare dar cica nu ia asta in considerare si-mi mai zice ca: "Pe langa ca nu ai incetinit, ai uitat sa semnalizazi de 2x cand ai facut intoarcerile din 3 miscari". aici da, recunosc. are mecanismul ala care face in asa fel incat atunci cand indrepti volanul, semnalizarea se stinge si mai uit sa o pun in functiune. 6 puncte imi zic eu in mintea mea. Rade, glumeste, eu stateam sa explodez ca asteptam rezultatul si aud. "Respins straight face date jos sa-ti arat eu cum se conduce, urca in spate langa martor". Urc si vad ca demareaza si ajunge la 80km/h pe un drum denivelat si-mi arata ca desi are 80km/h, el redu

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stii de ce face figuri pentru ca aia de la scoala de soferi vorbesc cu politaii sa nu te treaca si daca le dadeai spaga din prima treceai cu orice greseala care o faceai, asta e Romania ce sa ii faci viata dura.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ma, dicutia asta e fix de pomana, impaca-te cu situatia si mai multa atentie pe viitor.

| Dreamer a răspuns:

Da frate eu am avut unu in liceu care cu,, sponsorizare'' a trecut de traseu si ce greseli a facut: a urcat pe bordura la un viraj dreapta, a mers cu 70 km/h, a trecut pe galben si cate nu a mai gresit...si totusi a trecut... fara sponsorizare trebuie sa fi as, si asta este greu chiar si cu 3-4 ani de experienta la volan, dar deh, traim in Romania si asta spune totul!

| Madalyn explică:

[...] el reduce la 30km/h cand este la trecerea de pietoni. E CLAR, NU avea pentru ce sa ma pice si a cautat un motiv apoi a incercat sa ma faca sa ma simt vinovat! La sfarsit, cand am ajuns de unde am plecat, s-a lega

| Azm a răspuns:

Cheama televiziunea cind dai examenhee hee Ai uitat ca traim in Romania, unde toti politaii au vile si masini scumpe? Cu ce crezi ca si le cumpara pe alea, ca salariul de politai, abia le ajunge de intretinere.

| m4ry3n a răspuns:

Da-i spaga laughing, ca in Romania doar asa poti sa rezolvi ceva.

| Ghost a răspuns:

rolling on the floor chair ma bucur ca ai picat

| OldMan_3084 a răspuns:

Ce prostie laughing

| razvan123456789 a răspuns:

Is marlani ma au pretentia sa conduci ca 1 ce conduce de 30 de ani sunt smechieri ei da nu are voie sa iti ridice frana de mana dupa ce ai lasat-o eu i-am dat in judecata pe faza asta cu frana de mana si l-am castigat i-am cerut daune morale asteapta si aia ceva $$$$$$$ acum suntem in Romania

| Ivanovna_Oksana_1966 a răspuns:

Pai hai sa ne gandim un pic logic:
1. Nereducerea vitezei la trecerile pentru pietoni si in dreptul indicatoarelor "copii", "alte pericole", "cale ferata", "statii de autobuz" (cu autobuzul in statie) se penalizeaza cu 5 p. Tu ai zis 2 sau 3 greseli de genul 10-15 puncte.
2. Nesemnalizarea sau semnalizarea incompleta a manevrelor se penalizeaza cu 5 puncte. La intoarcerea din 3 miscari ai 3 semnale, deci 15 puncte. 10 sau 15 +15 = 25 sau 30, dupa cum stim la 21 puncte de penalizare esti declarat respins... De aia.