| Mike959 a întrebat:

Incepand de pe 22 ianuarie, NU mai alimentati OMV-PETROMV- PETROM timp de 2 saptamani, le puteti inlocui cu succes cu mol sau rompetrol, lukoil, sau orice al partener, TREBUIE sa facem ceva altfel ajungem sa PLATIM 7 lei pentru un litru de motorina/benzina, impreuna vom reusi! 10x DA MAI DEPARTE.
Ce parere aveti? Putem schimba ceva?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E o tampenie din mai multe motive:
- pentru a se resimti cat de cat in incasari, un astfel de protest ar trebui sa fie facut de camionagii si de soferii de autocare. Cu 10l de benzina de caciula trebuie sa protesteze 100 de soferi de autoturisme pentru a echivala un singur sofer de TIR.
- cea mai mare parte din costul benzinei este reprezentata de taxele catre stat, care va incasa la fel de mult indiferent daca alimentezi de la Petrom sau Lukoil, ba chiar indiferent daca alimentezi sau nu 2-3 zile.
- benzina din statiile Petrom nu este vanduta de Petrom, ci de niste dealeri, care sunt mici SRL-uri care detin un contract de franciza. Nealimentand de la ei sau platind cu maruntis, le facem viata grea acestora si angajatilor (PEtromul isi incaseaza oricum banii prin conturile bancare, nu cash).
- chiar nealimentand de la Petrom, tot vom baga bani in buzunarele acestora, pentru ca marea majoritate a carburantilor vanduti in Romania sunt cumparati tot de la rafinariile Petrom.
- in definitiv si la urma urmei, Petromul este o companie privata si scopul ei logic si corect este sa faca profit. Pretul carburantului, ca si orice alt pret, se fixeaza pe baza raportului cerere-oferta si chiar daca marja de profit a Petrom ar fi zero, pretul combustibilului nu ar scadea semnificativ.

PArerea mea este ca suntem din nou manipulati si ni se arunca din nou tinte false. Nu imi amintesc ca fermierii sau transportatorii francezi sa fi blocat vreodata benzinariile, ci soselele si sediul guvernului. Mai trebuie sa explic de ce?

| Baton a răspuns:

Daca ai impresia ca in ro exista 5 firme de transport combustibil te inseli tongue
chiar daca au 3 nume exista posibilitatea sa fie aceeasi companie mare ce le administreaza
deci de exemplu daca inlocuiesti petrom cu rompetrol nu cred sa fie diferenta in afara de pret caci am impresia ca e aceeasi marie cu alta palarie.

| Raluuu a răspuns:

Trebuie sa faceti ce?!
Astea sunt preturile!
Daca nu mai alimentam nu se intampla nimic! E o PROSTIE!