| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Petrom sau LuKoil?

Alimentez cam 2/3 cu motorina si 1/3 cu benzina.

20 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cum adica 2/3 cu motorina si 1/3 cu benzina? Automobilul este pe benzina sau pe motorina?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Tatra kolos.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru FurtunaDiesel):

Am mai multe automobile/autoutilitare, unele pe benzina altele pe motorina. Cantitatile alimentate sunt cam 2/3 la 1/3 in favoarea motorinei.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Petrom face parte din grupul OMV-Petrom, daca ai OMV in zona baga de al ei, daca nu, nu opta pentru Petrom, opteaza pentru LukOil! Fara discutie sunt peste Petrom!

| suntserios a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Realizezi ca OMV si Petrom au fix aceleasi produse in final, dar totusi OMV e peste Lukoil si Lukoil e preste Petrom in conceptia ta?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru suntserios):

Realizezi ca OMV aduce combustibilii din Austria de la Viena si Petrom are marca proprie de combustibili de la Petromidia din Romania si rafineaza combustibili de clasa E?

P.S.
E "preste", da!

| suntserios a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Citeste fisele cu specificatiile tehnice pe ambele site uri... sunt fix la fel

si intr un comunicat de presa am OmvPetrom

"OMV Petrom poate procesa întreaga producție de țiței din România într-o singură rafinărie. Astfel, ajustarea capacității rafinăriei Petrobrazi până la 4, 2 milioane tone/an va asigura procesarea eficientă a întregii producții de țiței a companiei în România."

PS. Vezi ca Petromidia este a celor de la Rompetrol... asa ca Petrom nu are cum sa ia de la ei. Ei iau, ca si OMV de la rafinaria lor, Petrobrazi

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru suntserios):

Petrom rafineaza la brazi si LuKoil la teleajan. Produsele celor doua sunt rafinate in Romania, nu aduc de afara. Diferenta de pret intre Petrom si OMW o fac doar aditivii, in rest este acelasi combustibil. Rompetrol are rafinarie la Midia Navodari deci tot titei romanesc. Alimentez cam de 4000-5000 RON/luna asa incat conteaza si cativa bani la litriu. D-aia sunt in dilema.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu stiu care si pe unde rafineaza, dar cineva mai sus a vrut sa dea un raspuns inteligent si a zis ca Petrom rafineaza la rafinaria Rompetrolului si OMV aduce benzina premium de prin Austria.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru suntserios):

Stiu ca singura benzina adusa din afara e aia scumpa de la Mol. Restu sunt romanesti, aditivate dupa pret. D-aia ma gandeam ca tot aia e benzina de la LuKoil cu aia de la Petrom.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da Mol ca sunt unguri... si cred ca si Socar aduc de pe undeva de la rusi. Nu stiu daca sunt in grup cu cineva.

Oricum ca si calitate eu de la Mol am simtit cea mai buna benzina... pe 3 masini.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru suntserios):

Da, ia tu de la Petrobrazi care e inchisa din 2014!

| suntserios a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ca sa te scot putin din ceata hai sa iti fac un rezumat.
Deci OMV si Petrom sunt una si aceeasi firma cu aceeasi sursa de combustibil si anume Rafinaria Petrobrazi. Nu aduce nimeni benzina din Austria.

Petromidia este rafinaria color de la Rompetrol si nu are cum sa se alimenteze Petrom de la ei.

Si in ultimul rand... Petrobrazi tocmai ce a fost modernizata in 2014 dupa investii de 600 mil $ si lucreaza la cea mai mare capacitate pe care a avut-o vreodata.

Daca dai un raspuns gherla informeaza-te sa nu fie toate la fel de aberante

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru suntserios):

Bine ba, baga tu de la Petrobrazi!

Petromidia este detinuta de Rompetrol dar vine combustibili oricui cumpara! Dupa ce inveti si scrii si sa citesti da-mi un mesaj si promit ca oricum nu il citesc. Gata cu aberatiile, la culcare "seriosule"!

| suntserios a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Bag stai linistit... daca nu gasesc un Mol iau de la Omv /Petrom.

Si de ce ar cumpara Petrom de la alta rafinarie dupa ce au bagat milioane de euro in propria lor rafinarie. Si ca sa iti fie clar uite si un comunicat oficial

"După privatizare, investițiile la Petrobrazi au totalizat circa 1, 1 miliarde euro, din care 600 milioane euro au fost investiți în ultimii patru ani. Cel mai recent program de modernizare, care s-a derulat intre 2010-2014, a avut ca principal obiectiv creșterea competitivității rafinăriei. Cu o capacitate ajustată la 4, 2 miliopane tone anual, Petrobrazi poate procesa integral producția de țiței a OMV Petrom din România. "

PS: nu e bai cand gresesti... ca toti o facem... dar da al dracu de prost cand iti susti tampenia pana in panzele albe doar sa crezi tu ca ai dreptate si ca detii adevarul absolut. Personajele ca tine sunt cele mai penibile pe tot netul.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru suntserios):

Da! thinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai trabant sau?

Lukoil are cea mai proasta benzina/ motorina

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru suntserios):

Am bagat vreo 6 ani de la ei intr-o masina de 50 000 de E si nu am avut nici cea mai mica problema.

| Sofer a răspuns:

De la lukoil am auzit numai de rau. Recomand oricand petrom, rompetrol sau MOL.

| kiri11 a răspuns:

Pot recomanda un aditiv foarte bun pentru combustibil, care se numeste Proengine Ultra si cred ca este cel mai bun folosit de mine. Este al doilea, dar sotul meu a folosit mai multe si il lauda big grin