| IMC90 a întrebat:

Inspirat din oracol (nu pot sa cred rolling on the floor) fac si eu un sondaj...
Care este marca voastra favorita de masina? (automobil nu masina de spalat) Argumentati alegerea facuta.
Sunt curios cati stiu ce vor si de ce (pentru ca alegerea unei masini se face in primul rand in functie de necesitati)
Ma refer strict la masinile de serie, nu vreau sa va aud cu Lamborghini si Ferrari (ca nu ai unde sa mergi cu astea in Romania)

20 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Am două şi pot face departajeare!
Mercedez şi Volvo! Au tot ce-ţi doreşti de la o maşină!

| IMC90 explică (pentru onasis1961):

Mercedes nu Mercedezwinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bineinteles ca blestematul de oracol nu da toate posibilitatile, ci, in mare parte, masini de cocalari.
Mi-ar placea un Volvo, daca se poate, modelul SUV. E o masina puternica, rezistenta, perfect adaptabila la chestiile alea de le zice, la noi, drumuri. E genul de masina care nu prea te lasa in drum si nici nu e tipatoare ca un Lamborghini cu girofar.
e genul de masina cu care m-as incumeta oricand sa fac inconjurul lumii.

| ionutz03 a răspuns:

Toti ati dat exemple de avioane pe care nimeni de aici nu si le poate permite, dar intrebare se referea la altceva. Puteam sa jur ca asa o sa se raspunda.

Marca de masina preferata pentru mine este BMW si daca te referi la ce masina mi-as lua, ma refer la un BMW 320d de prin 2004 (ma limitez la ce imi pot permite ca poate sunt alte modele mult mai scumpe) care este ok din multe puncte de vedere: stabila pe drum, fiabila, cai putere indeajuns cat sa mergi si putin sportiv, consum foarte bun raportat la capacitate cilindrica si putere..etc.
Dezavantajul ar fi tractiunea pe spate care daca nu esti obisnuit cu masina si te joci pe la acceleratie sigur iesi din decor.
multa bafta

| LolaLollita a răspuns:

Ai intrebat marca favorita, asa ca voi raspunde Ferrarihappy Ca nu ai unde sa conduci o astfel de masina in Romania e alta poveste.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Dacia 1300, singura masina care duce p^na la 420 000 km motorul

| IMC90 explică (pentru atoatestiitoarea):

Tu cred ca faci misto rolling on the floor

| NedeaAndrei a răspuns:

Lamborghini si Ferrari sunt si ele masini de serielaughing Si ca sa raspund la intrebare, Audi, Mercedes-Benz, BMW si Volkswagen.De ce? Pentru siguranta, confort, tehnologie si mai ales pentru calitatea lorhappy

| IMC90 explică (pentru NedeaAndrei):

Stii ce e aia masina de serie?
Ferrari nici macar nu poate sa-l conduca oricine, ai nevoie de atestat din partea lor...

| NedeaAndrei a răspuns (pentru IMC90):

Nu cred ca ai nevoie de atestat la toate modelelewinking Apropo, daca Ferrari nu e masina de serie, Bugatti Veyron SS ( 1200 cp si viteza maxima 431 km/h) cum e?
O masina de serie e o masina care respecta anumite standarde internationale si cu care iti este permis sa circuli pe drumurile publice.Salut!

| IMC90 explică (pentru NedeaAndrei):

Masina de serie este masina care se face pe banda rulanta, nu lucrata manual. De acolo si cuvantul serie...

| NedeaAndrei a răspuns (pentru IMC90):

laughing Nissan GTR este fabricata aproape integral manual, Pagani Zonda si Bugatti Veyron de asemenea, si sunt toate masini de seriehee hee Documenteaza-te inainte sa faci afirmatiiwinking

| IMC90 explică (pentru NedeaAndrei):

Daca alea sunt masini de serie, eu imi tai puta

| NedeaAndrei a răspuns (pentru IMC90):

,,Versiunea de productie va avea sub capota cei 1200 CP, un cuplu de 1500 Nm si va fi limitata la viteza maxima de 412.8 Km/h. ''
Ia si link http://www.bejeus.com/2010/07/cea-mai-rapida-masina-de-serie-din.html
Acuma taieti puta:*

| 0rlando a răspuns (pentru IMC90):

Amice, nu te mai contrazice aiurea, că sunt mașini de serie toate și Pagani și Bugatti și Ferrari și nu ai nevoie de nici un fel de atestat. Doar pentru Enzo singura condiție este să fi avut înainte un F50 și un F40, dar sunt tot de serie, că e serie limitată, asta e altă problemă.

| IMC90 explică (pentru 0rlando):

Mda, am avut un F50 si un F40, mereu le conduceam in oras laughing
Masinile de serie sunt masinile normale, care ies pe banda rulanta. Tot ce e la comanda speciala deja nu mai intra in categoria la care m-am referit...
Una e sa visezi la o masina si alta e sa ti-o poti si permite... Cum poti zice ca Ferrari e marca ta favorita, cand tu n-ai condus in viata ta unul?

| 0rlando a răspuns (pentru IMC90):

Ferrari nu este marca mea favorită, Volvo este.
Iar mașinile de serie nu sunt neapărat cele care ies pe bandă rulantă, ci cele care sunt mai mult de două la fel.
Din moment ce toate mașinile menționate mai sus sunt identice și în nici un caz făcute pe comandă, evident sunt mașini de serie.

| FPI a răspuns (pentru IMC90):

Orice model de automobil care depaseste 30 de uniati anual sunt masini de serie, in concluzie Ferrari, Lamborghini, Bugatti etc. sunt masini de serie dar exista si marci care nu fac masini de serie ex. Zenvo ST1 (15 unitati) Koenigsegg avand in jur de 6 modele pana la aceasta ora nici un model nu a depasit limita de serie in concluzie poti spune ca sunt masini unicat dar mai sunt si alte marci cum ar fi Saleen sau Ultimahappy

| DanyGTO a răspuns:

Pai doar masinile germane:Mercedes Audi WV Porsche BMW si din cele americane cateva adica Ford Chevrolet

| catalinraptor a răspuns:

Subaru pentru ca este o masina sport cu performante ridicate