| Savu37 a întrebat:

Intr-o intersecție in + sau x și eu fac stânga trebuie sa dau prioritate de dreapta doar la cei din dreapta mea și din fata? Cei din stânga mea trebuie sa îmi dea prioritate? Corect?

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu sunt indicatoare, atunci da, e corect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui aceeasi intrebare de 4 zile. E clar ca deja te ai confuzat total daca nu ai inteles din prima. Nu ai sa inveti asa prioritatea ci in masina cu instructorul.

| Raducons a răspuns:

In primul rand se respecta indicatoarele rutiere, regula prioritatii de dreapta nu este intotdeauna valabila

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de indicatoare. Daca tu esti pe un drum cu prioritate, insa pe traseul tau, parasesti drumul cu prioritate, le dai prioritate celor care vin de pe contrasens, pe drumul cu prioritate.
Daca ai in fata indicator "stop" sau "cedeaza", dai prioritate tuturor, mai putin celor care vin din fata si vireaza tot stanga, deci nu te intersectezi cu ei.
Daca ai indicator de drum cu prioritate, si un panou aditional cu o linie la stanga ingrosata (adica directia pe care mergi tu), atunci nu dai prioritate nimanui, tu ai.