| Krs123153 a întrebat:

Intr o intersectie in cruce daca am drum cu prioritate si panoul aditional in fata si vreau sa fac stanga sau dreapta trebuie sa dau prioritate?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce e pe panoul aditional.
Daca drumul cu prioritate merge inainte atunci logic ca dai prioritate celor care vin de pe drumul prioritar cand virezi stanga

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca panoul adițional iti arată ca drumul cu prioritate este si la stânga sau dreapta ( unde vrei tu sa mergi ) nu.

| Nume2 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, depinde ce e pe panoul aditional ( dunga mai groasa reprezinta drumul cu prioritate, restul au cedeaza sau stop)

| Nume2 a răspuns (pentru Nume2):

Http://www.regalauto.ro/indicatoare/301.gif aici spre exemplu, daca vii din stanga va trebui sa acorzi prioritate celor care vin dim fata si din dreapta. Cei de sus ( stanga ta) va trebui sa iti dea tie prioritate pentru ca o sa aveti stop sau cedeaza, iar atunci se da prioritate de dreapta.

| AKH404 a răspuns:

Pune o poza cu panoul.