| laurenttt a întrebat:

Ce fac intr-o intersectie ca asta daca vreau sa merg inainte sau sa fac la stanga, din ce parte trebuie sa acord prioritate?

Indicatorul ala zice ca daca fac la dreapta am prioritate doar la dreapta.

2 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Dai prioritate de dreapta la virajul de stanga.

| ceaiuldetei a răspuns:

Normal că dacă faci la dreapta, ai prioritate la dreapta.

În sensurile giratorii, dai prioritate mereu la stânga.

Cu excepția lor (sau unde este specificat prin semnele de circulație), unde e întotdeauna de stânga, în orice altă intersecție, se aplică prioritatea de dreapta.

Ăsta poate fi și subiect de examen... cum să nu știi așa ceva? Ți se dau și cu sensuri giratorii și cu de astea.

Fii atent. Pentru că sunt importante și încurcă. Trebuie să înțelegi cum funcționează, nu să ghicești. În cazuri de astea, se fac accidente.

Eu mă mir că ai carnet, dacă nu știi ce să faci într-o intersecție. Succes.