| Heyheyy a întrebat:

Intrebare: Am Vw passat, an 2000 cu faruri normale. As vrea sa cumpar ceva becuri albe faza scurta si sa fiu in legalitate fara a mai merge le RaR sa le omologhez. Am citit pe forumui despre becurile "Osram Cool Blue Hyper" si "Philips White Vision". Sunt legale sau nu? trebuie omologate RaR? Sunt becuri Halogen, nu Xenon.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da, sunt perfect legale si omologate.
Nu ai de ce sa mai mergi la rar, le schimbi si gata, si dupa cum ti-am spus si la cealalta intrebare, pastrezi ambalajul in masina, in caz de dai peste un politist care nu stie sa faca diferenta dintre xenon si halogen.
Eu am avut xenon pe masina, si l-am dat jos deoarece urma rar-ul si am pus un set Osram Night Breaker Unlimited, am trecut rar-ul fara probleme si nu am fost tras nici-odata pe dreapta, si erau identice cu xenonul la performante, ce e drept nu aveau aceea tenta putin albastra, dar in rest nimic de obiectat.

1 răspuns:
| ȘefuLaValută a răspuns:

Orice modificare trebuie omologata din cate stiu.Dar daca alegi intensitatea potrivita si le reglezi cum trebuie o sa vezi mai bine si nici nu se va lua politia de tine