| AlexStefan1 a întrebat:

Intrebare pentru soferi: Este ok sa iti odihnesti mana pe schimbatorul de viteze? Eu asa fac si cineva mi-a spus ca nu e ok, deteriorez transmisia dar nu stiu cum s-ar putea deteriora cu o presiune atat de mica pe schimbator.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca nu are nimic.

| AlexStefan1 explică (pentru Holiday):

Asa am zis si eu, nu stiu cum s-ar putea strica astfel.

| Holiday a răspuns (pentru AlexStefan1):

Nu ajunge in transmisie nici un soc sau presiune de la mana ta sprijinita pe maneta. Doar sa nu tragi de ea ca o scoti fortat din viteza si asta nu e chiar ok.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Uite ca are. Sunt ceva articole pe net despre asta, chiar și niște video-uri. Și are sens sa nu pui presiune pe schimbător.
https://adevarul.ro/......index.html

https://m.promotor.ro/......e-15100252

| Începătorul988 a răspuns:

Nu are nimic. Eu obisnuiesc sa conduc cu o mana, si una pe schimbator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, treaba e reala. Acum depinde, numai tu vei sti cata presiune vei pune pe schimbator, dar preferabil sa nu o faci. Asa cum tii o mana pe volan, poti sa o tii si pe cealalta.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Nu, nu este ok. Mâinile trebuie sa fie pe volan. Amândouă.
Da, conteaza ceva dar nu este vorba de transmisie ci de timonerie.