| DieterBortscher a întrebat:

Am inceput abia ieri scoala de soferi.
Imi puteti da un sfat, cum pot face sa nu ma mai pierd atunci cand instructorul apasa pe pedale in unele situatii atunci cand nu ma astept?
Ca de exemplu, intr-un sens giratoriu, mi s-a spus sa schimb viteza. Ok, asa am si facut, insa cand am pus mana pe schimbator, pot sa jur ca nu a mai fost la locul in care il stiam eu ca e in momentul ala si m-am pierdut din cauza asta. Sau un alt exemplu. Mi s-a spus sa las viteza intr-o intersectie. Ok, avusesem undeva la 30 la ora. In momentul in care am vrut sa pun frana, am simtit ca nu mai am pedala sub mine, deoarece o avea el apasata, si din nou, m-am pierdut...
Pentru prima ora de condus am condus destul de ok, avand in vedere ca am mai condus masini inainte. Insa ma freaca pe creier cand simt ca o pedala sau schimbatorul de viteze nu mai e la locul ei. Cum sa fac sa nu ma pierd in situatiile astea?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vroiai sa conduci perfect de la prima ora? O sa te obusnuiesti cu masina, o sa inveti sa o contolezi mai bine si pe urma nu va mai prelua el controlul

| anonimg a răspuns:

Spune-i instructorului acest lucru. Dacă nu te ascultă, îl schimbi. Și dacă are Facebook sau anunț pe internet, îi dai și un rating mic (adică o steluță).

| Werrich a răspuns:

Poti sa iti iei masina cu cutie automata sa nu te mai emotionezi cu schimbarea vitezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca o sa conduci bine nu o sa mai apese pe pedale