| Tudor_2273 a întrebat:

Intrebare:

Vreau sa imi cumpar masina si m-am fixat pe Ford Focus Break Titanium 1.6 110cp. Imi place ca e break pentru ca sunt calator de felul meu si o voi folosii in special pentru deplasari lungi. Sunt curios acum cum se comporta masina asta la drum lung - daca sunteti aici proprietari ford focus in special break - astept parerile voastre. Vreau sa stiu in special daca trage bine,. Am dubii legat de motorul 1.6 pe un break. - si cel mai important daca merita investitia. Aici e un link cu un exemplu: http://www.autovit.ro/ford-focus-C27811097.html

Multam frumos!

Răspuns Câştigător
| vlad93fcv a răspuns:

Salut, ca posesor de Focus 1.6, 90 cp break ti-o recomand cu caldura.Din ce vad in link este cea de 110 cp probabil cu DPF(filtru de particule). Este putin cam pretentioasa in sensul in care vei avea mari batai de cap in cazul in care vei folosi masina in oras si va fi subturata.Filtrul se va infunda mai repede si o inlocuire, chiar o curatare chimica (aceste doua variante in cel mai rau caz) vor costa foarte mult.In legatura cu puterea pe care o dezvolta Focusul meu face fata cu brio drumurilor lungi avand doar 90 de cai, nu este deloc puturos iar la drum se simte exceptional in circumstantele in care are deja 100k km.Si nu te lua dupa altii care spun ca masinile Ford pentru Europa sunt cele mai proaste.Nu degeaba sunt cumparate in Germania, Spania, Franta pentru flote.Sunt masini foarte bune si foarte corecte din punct de vedere calitativ.Inca ceva, consumul masinii mele mi se pare exceptional, cu clima pornita la drum lung am scos si 4.3 l/100km.Daca ai intrebari imi poti lasa un raspuns si comunicam prin email.Bafta!

3 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

Sa-ti dau un sfat daca vrei masina pentru drumuri lungi alege cu un 1.9 sau 2.0 Diesel pentru ca 1.6 cum ii pe Focus nu prea ii de drumuri lungi pentru ca de la 110 km/h nu se simte prea bine dar nu inseamna ca nu o sa mearga mai mult si poti sa alegi aproape toate marcile de autoturisme pentru ca sunt toate acceptabile nu mai ii situatia de la mijlocul anilor "90 ca doar 3-4 marci aveau masini acceptabile cat de cat si erau cu probleme mari Fiat, Alfa, Renault s.a.m.d dar acum toti sunt fortati sa progreseze ca altfel pierd tothappy

| Florian20405 a răspuns:

Mai bine un Audi,Volkswagen,Skoda,Seat, mitshubitshi, subaru, toyota opel etc.Dar pentru pretu pe care il ofera aceasta masina, focus, merita e aspectoasa frumoasa! Fordurile Fiesta pe diesel au mari probleme asta sigur! Da focus nu am auzit sa aiba probleme mari.Succes iti recomand ceva nemtescwinking

| marcous a răspuns:

Mai bine iti iei un Opel Astra sau un Logan. Fordul facut pentru Europa este cea mai proasta masina. Sunt pline serviceurile de Forduri, si nu este o masina chiar asa des intalnita pe sosea.
Legat de motor, este acceptabil pentru un Break (are peste 100 cp)