| Truck_Man_1979 a întrebat:

..
Ma intereseaza si pe mine la "km" se schimba Distributia la Ford Focus 2010 1.6 TDCI... acum are 167.000 km mentionez ca masna a fost cumparata din Germania... are carte SERVICE dar in carte este trecut doar DATA si KM cand a fost la Service " toate stampilele sunt de la FORD ".

Daca se poate la cati km sa o schimb pentru ca am auzit ba la "240 mii" sau "130 mii" etc. si nu stiu sigur... am intrebat si la Ford Romania si mi-a spus ca la 120.000 deci ar trebui sa fie schimbata?!
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

120000.daca ti-au spus la reprezentanta ford, aia stiu ce spun.si vezi ca daca n-o schimbi si se rupe, se strica toata distributia.

| gelu1970 a răspuns:

Pirelli, fabricantul nr 1 in curele de distributie garanteaza curelele pana la 80.000 km. ca tu vrei sa incerci sa vezi la cati se rupe cureaua ce o ai, risti multi bani. eu am schimbat cureaua unui HDI, ce am intales ca sufera mai putin decat tdci, la 105.000 si era destul de consumata, si trecuta de timp. si cand te gandesti ca fabricantul spunea ca trebuie sa o schimb la 150.000. ce tampenii. o curea e facuta din cauciuc. si acesta cu trecerea timpului isi pierde proprietatile. tu faci cum crezi ca e mai bine.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Daca nu stapanesti foarte bine distributiile la motoare, nu-ti recomand, mai bine du-te la un mecanic! Uite iti dau un link cu un tutorial

https://www.youtube.com/watch?v=5CILTXFjblU

https://www.youtube.com/watch?v=_UgQkhaozJo

Salut!