| WayhaughtK a întrebat:

La ce sa am grija la examenul auto? (Traseu)
Sfaturi? Recomandari?
Multumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai intrat în mașină reglează scaunul, oglinzile și pune-ți centura. Fii foarte atent la pietoni, mereu când treci de pe o bandă pe alta uită-te în oglinzi, nu te grăbi, acordă prioriate și fii atent la semnele de circulație. De exemplu, dacă în față ai semn "obligatoriu la dreapta", automat în față și în stânga o să fie "interzis", și atunci polițistul nu îți spune ce să faci, te lasă pe tine să vadă dacă o iei în direcția care trebuie.
Dacă în față este "interzis" (sau înfundătură), trebuie să îl întrebi pe polițist "la stânga sau la dreapta"?
Când te apropii de un semafor încearcă să reduci din viteză, parcă 30/h trebuia din câte țin mine, și fii ochii pe culoarea semaforului, să nu se facă roșu și tu să nu vezi, că îți pune frână instant.
În rest, să nu ai emoții, cum au putut alții să ia permisul, așa poți și tu. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Scaun, oglinzi, centura
- neaparat semnal cand pleci de pe loc
- incadrare corecta in banda
- acordare de prioritate
- nu calca marcajele hasurate
- semnalizare la incadrare pe banda
- sa nu faci depasiri
- atentie la comenzile politistului, cand nu iti spune stanga sau dreapta e clar ca trebuie sa mergi inainte
- mers inapoi: semnal dreapta/ stanga, apoi avarie si uita-te in oglinzi
- la STOP apesi frana pana nu se mai misca deloc si stai sa te asiguri
- acordare prioritate autobuzelor care ies din alveola
- nu calca marcajul continuu
- atentie mare la pietoni
Bafta

| Andrei200202 a răspuns:

La abordat prioritate

| SiA31 a răspuns:

Fii foarte atent la semnele de circulație, să nu ratezi vreunul.
Fii relaxat, pentru a te putea concentra, dar în același timp, fii sigur pe tine. Nu te lăsa intimidat de faptul că ai un polițist în dreapta. E tot om ca și tine.
Nu uita de centură, oglinzi, faruri, frână de mână, lucrurile de bază.
Mult succes!

| Manu1233 a răspuns:

In primul rand, sa nu ai emotii si sa te faci comoda in scaun ca sa-i dai o impresie buna politistului. In al doilea rand, sa aranjezi oglinzile, sa-ti pui centura. Mai pe scurt sa-ti repozitionezi toate lucrurile necesare examenului auto. In ultimul rand, sa fi atent/a la semnele de circulatiile, deoarece politistul iti poate zice sa mergi pe o strada, si strada aceea avand sens unic doar pe partea inversa sau ceva in genul, de exemplu.