| Ciucă_Alexandra_2002 a întrebat:

La ce vârstă pot să dau de permis de motocicletă şi ce motocicletă aşi putea conduce?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 16 ani pentru Am si A1 (50 cc, 125cc si 11kw)
de la 18 pentru A2 (pana in 35kw)
de la 20 sau 24 pentru A (restul care nu se incadreaza mai jos)

| DaniTDCI a răspuns:

Buna, uite aici
CATEGORIA A1:

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;

Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

Durata cursului este de:

- 3 săptămâni, când posedă permis de conducere categoria AM cu vechime minimă de la 2 ani, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 10 ore de pregătire practică (poligon şi traseu). Pregătirea teoretică o precede pe cea practică.

- 4 săptămâni când nu posedă permis de conducere sau este posesor de permis de conducere pentru alte categorii în afară de AM, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 26 ore de pregatire practică (poligon şi traseu).

Obligaţiile Cursantului

- să se prezinte la orele de pregătire teoretică şi practică în stare psiho-fizică corespunzătoare;
- să posede asupra sa cartea (buletinul) de identitate şi caietul cursantului;
- să respecte programa de învăţământ şi indicaţiille instructorului auto;
- să promoveze testele finale de absolvire a şcolii.
Daca vrei sa conduci un moped:

CATEGORIA AM - MOPEDE

Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

DURATA CURSULUI este de 2 săptămâni, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 8 ore de pregătire practică în poligon (pregătirea teoretică o precede pe cea practică).

Pentru solicitanţii care au adeverinţă de la o şcoală de conducători auto, cursul durează o săptămână, timp în care efectuează 24 ore pregătire teoretică şi 4 ore pregătire practică în poligon.

OBLIGAŢIILE CURSANTULUI

- să se prezinte la orele de pregătire teoretică şi practică în stare psiho-fizică corespunzătoare;
- să posede asupra sa cartea (buletinul) de identitate şi caietul cursantului;
- să respecte programa de învăţământ şi indicaţiille instructorului auto;
- să promoveze testele finale de absolvire a şcolii.
succes