| George9013 a întrebat:

Pot conduce o motocicleta electrica fara permis?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, este nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare, in functie de prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

Bula
| Bula a răspuns:

Doar trotineta sau bicicleta electrica.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca nu se incadreaza la definitia mopedului si are sub 25km viteza maxima si sub 4kw putere

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Moped
- autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW...

derutezi omul:
dacă nu e moped și e motocicletă, după cum scrii tu, nu are nevoie de permis.

Atenție: îl indemni la lucuri ilegale și nu e bine!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu e moped poate nu e nici motocicleta, e doar o trotineta/ bicicleta electrica.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Corecteză-ți răspunsul că-l faci pe user să greșească!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

L am corectat stai calm. Va apare indata

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Bravo!

| Daniel0127343 a răspuns (pentru sierra1):

Daca are 4kw dar ajunge la suta

| sierra1 a răspuns (pentru Daniel0127343):

Ești tare (cel mai tare)!

| RRoberto2018 a răspuns:

Din cate stiu, cred ca poti dar sa nu depaseasca viteza de 25 km/ h.