| adriangabor92 a întrebat:

La dacia sandero stepway 898 2014 benzina, am vazut ca tot cam scade cate putin antigelul din vasul de expansiune si dupa ce merg cu ac auto pornit si cand nu pornesc ac dupa. Care ar putea fi cauza, pete de dedesubt sub radiator, etc, nu lasa? Va rog frumos sa ma lamuriti.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca nu bolboroseste apa in vas cum zice taximetristul roman, atunci nu e problema celebrei garnitura de chiulasa
Insa depinde ce intelegi prin scade putin, adica 50-100 ml /an sau 100 de ml pe saptamana? Miroase a antigel in sensul ca simti ca se incinge antigelul?
Ai schimbat vreodata in ultimii ani antigelul si/sau pompa de apa cu totul si tot a scazut?
Eu as verifica prima data anumite scurgeri, daca vasul de expasiune nu este fisurat si mai ales daca radiatorul nu este fisurat sau are pori prin care pierde antigel...vezi tu in timp radiatorul sufera din cauza coroziunii si pierde antigel pe la anumiti pori, alte ori unde nu exista scut la motor sau bine proiectat ajung anumite pietricele de pe drum si lovesc in radiator cauzand perforarea lui.
De asemeni de verificat pompa de apa daca nu cumva prezinta scurgeri de antigel!
Deci pe scurt de verificat pompa de apa si radiatorul, oricare prezinta scurgeri necesita inlocuire cu o piesa noua, de inlocuit dupa aceea si antigelul e musai

Multi cand inlocuiesc distributia inlocuiesc si pompa de apa pentru ca manopera costa asemanator, e pe acelasi sistem cu atunci cand inlocuiesti ambreiajul si volantul, daca o faci separat manopera se taxeaza de 2 ori si nu e deloc ieftin.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori il mananca motorul (pe langa garnitura de chiulasa), ori are o pierdere pe undeva, care se evapora repede sau curge in mers.
Am avut un VW care facea presiune in vas in timpul mersului, arunca antigelul prin supapa vasului, iar eu nu stiam pe unde dispare, ca nu gaseam nici pete sub ea, nici ud. Dar completam cate 2-3 litri pe zi.

| relian a răspuns:

Daca scade putin lasa sa scada, tu ce faci, stai si urmaresti nivelul apei, esti de la apele romane laughing

Ac am mai spus nu are absolut nici o legautura cu apa din acel vas.
Daca scade putin, o fi din cauza ca e racita ceva mai mult, zic si eu.
In momentul cand dai drumul la AC, aytunci pleaca toate ventilatoarele ce le are masina, ori daca are unu singur, ala pleaca si functioneaza la maxim, desi daca ar fi doara pentru motor nu ar functiona asa, insa cand plelaca AC, asa se intampla.

Avind in vedere ca ventilatorul functioneaza la maxim, am putea spune ca raceste apa din radiator ceva mai mult, atunci apa din vazul ala sa spunem asa teoretic fiind mai rece, ar scadea 1-2 mm laughing pentru ca apa calda, comparativ cu cea rece, ocupa un volum mai mare.
Cam asta ar fi explicatia.Tu nu trebuie sa iti faci probleme atita timp cit apa in acel vas sta intre min si maxim.Nu mai stat toata ziua sa urmaresti nivelul apei, ca nu esti de la aia ce am zis, ce faci dai ora exacta laughing dai nivelul cursurilor de apa din RO