| Sergiu_Sergiu_2001 a întrebat:

Salut, ieri am avut proba practica pentru obtinerea permisului de conducere la care am fost declarat respins deoarece politistul mi-a bagat mana in volan. Am urmat indicatiile agentului pe parcursul traseului iar dupa vreo 15 minute mi-a cerut sa intru pe o strada, strada respectiva avea 2 benzi, banda sensului meu de mers fiind ocupata de masini parcate, am depasit aceste masini iar inainte de parasirea strazii agentul mi-a cerut ca in urmatoarea intersectie sa virez la stanga iar de aici incepe problema, la finalul strazii, la 1 metru de marcajul STOP, pe banda mea era oprita o duba cu avariile pornite, am depasit duba respectiva si am vrut sa virez stanga direct de pe contra sens intr-u cat daca ma incadram inapoi pe banda mea as fi iesit prea mult cu masina in intersectie si as fi depasit marcajele, in momentul in care am intentionat sa virez stanga m-am trezit cu mana agentului pe volan spunandu mi ca nu am voie sa virez din pozitia aceea. Celor care le-am povestit mi-au spus ba ca agentul a procedat bine, ba ca nu, sau ca in situatia aceea m-ar fi picat oricum intr-u cat daca ma incadram pe banda mea mi-ar fi pus frana spunand ca nu m-am oprit la stop iar daca nu ma incadram imi punea mana in volan ceea ce s-a si intamplat. Voi ce credeti? A fost rau intentionat politistul? Mie nu mi-a lasat impresia asta dupa cum s-a comportat.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Indiferent de adevar, nu mai ai ce sa faci acum. Duba aia a fost pusa cu un motiv acolo. Poate cineva de sus n-a vrut sa iei permisul de data asta. Glumesc laughing.

| AC4S4 a răspuns:

Daca nu opreai la indicatorul STOP, ai fi primit 9 puncte de penalizare. Nu te-ar fi picat instant.
E drept ca acea duba nu avea ce cauta oprita la un metru de intersectie.
Nu cred ca agentul a fost rau intentionat, dar din cate stiu examenul se filmeaza, deci nu putea "trece cu vederea".
Totusi, incadrarea necorespunzatoare se penalizeaza cu 6 puncte, folosirea incorecta a benzilor cu 5 puncte. Nu mi se pare in regula ca ti-a pus mana pe volan.
Mi se pare prea robotizat examenul. Unele "greseli" trebuie analizate. Faptul ca o duba a fost oprita la un metru de intersectie trebuie sa faca motivul unei scuze pentru o astfel de greseala.

Ai putea face contestatie, din cate stiu se poate. Vorbeste si cu instructorul. Mi se pare uneori ca agentii intervin prea usor asupra masinii, de regula ar trebui sa intervina in caz de accident. Tu ai facut o greseala ce trebuia depunctata pur si simplu. Am mai auzit de cazuri in care agentul a apasat pe frana pe motiv ca soferul nu s-a asigurat in intersectie. Asta inseamna 9 puncte, nicidecum nu trebuia sa intervina.

| ChawChaw a răspuns:

La mine, atunci cand se da examen auto gasesti de 10 ori mai multe masini parcate decat de obicei