| RahKoon77 a întrebat:

Am o nedumerire. Când virez stânga sau dreapta pe o stradă cu 2 benzi, iar banda mea este ocupata de mașini parcate, intru mai întâi pe banda mea și după depășesc sau intru direct pe contrasens cu semnal de depășire?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe contrasens NU ai voie sa intri!
Stai pe banda ta pana se misca masinile din fata si apoi inaintezi si tu, sau nu intri deloc, daca nu ai unde, pana nu se face loc, dar nu depasesti pe contrasens.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dai prioritate celor de pe contrasens, apoi depășești. Când faci stânga trebuie din nou să dai prioritate celor de pe contrasens, deci te oprești undeva pe banda ta, ca să poată trece ei.
Nu te oprești niciodată pe contrasens pentru a da prioritate.

| Brizbriz a răspuns:

Ai carnet?!?

| RahKoon77 explică (pentru Brizbriz):

Nu

| Brizbriz a răspuns (pentru RahKoon77):

Atunci, cand ajungi la scoala de soferi, intrebi profesorul, pe aici, nu prea as fi sigur de nici un raspuns

| mi25 a răspuns:

@violleta, iar spui prostii! Cum sa astepte dana pleaca masinile de pe banda lui, daca acestea stationeaza acolo? Tu chiar nu citesti ce se scrie?

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa te adaptezi situatiei, deoarece mai sunt si descreierati care stationeaza neregulamentar, adica chiar incepand cu coltul intersectiei. In acest caz te asiguri ca pe sensul opus directiei unde vrei sa virezi, nu vine nici o masina si intri direct in depasirea acelei masini. de altfl acordarea prioritatii se face pentru autovehiculele care circula din ambele sensuri.
Daca de la coltul strazii pana la autovehicolul care stationeaza este spatiu sa intri cu masina pe banda ta, asta faci, ca apoi sa intri in depasire. Desigur ca daca circulatia iti permite - adica circula putine masini - poti sa intri direct pe banda pentru circulatia din sens invers, adica in depasire. In conformitate cu regulamentul de aplicare a Codului rutier, trebuie sa circuli in asa fel incat sa nu stanjeneti participantii la trafic care au prioritate pe acea portiune de drum.