| coadadematura a întrebat:

La firma de masini BMW, care este diferenta dintre Twin Power Turbo si Bi Turbo? Logic ca Bi turbo inseamna 2 turbine dar am inteles de la foarte multi ca Twin Power Turbo inseamna numai o turbina. Ce semnifica mai exact Twin Power Turbo si cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

BMW are 2 tipuri de Twin :

-Twin Power Turbo are o singura turbina.
-Twin Turbo Power, are 2 turbine separate.

Restu de branduri numesc Twin turbo, sau Bi Turbo, in ambele cazuri este vorba despre 2 turbine separate.

Twin Power Turbo, are o singura turbina.De ce iau zis asa? Pt publicitatea,fapt care ia dus si in tribunal parca,ori in orice caz au avut probleme cu chestia asta.
Mai simplu spus au mintit poporu cu televizoru laughing pana cand oamenii sau linistit,acum stiu,nimeni nu mai se agita.

Nu stiu ce a fot in capul alora atunci,dar adevarul este ca sa mintit.
Cum functioneaza turbina asta? Ca si alte turbine de la BMW,ori ca unele din ele,pentru ca bmw foloseste mai multe tipuri de turbina.
Modelul asta este ceva mai nou,vorba vine,de fapt turbina asta o aveau deja,dar o foloseau mai putin,pe modele de astea mai scumpe,apoi au trecut sa o foloseasca in masa,asa ca au zis sa-i zica twin laughing

Dar faptul ca tu faci o turbina mai complicata,mai puternica,aia nu inseamna ca este altceva,ori car fi mai multe,tot una singura este.

Cam despre asta este vorba,despre minciuni,despre facut bani,si mai stiu eu ce alte rahaturi.
Daca turbina asta este mai eficienta decat alta,nu este normal,logic sa vii sa spui,stai ca e mai puternica,hai sa o numim twin, pentru ca nu-i adevarat.

ASsa ce facem, daca venim cu un motor mai puternic decat altul, spunem ca e twin motor sau ce?

Cineva vad zice ca rturbina este mai puternica, practic face cit 2, nu-i adevarat, da mai multa putere, dar nu dublu fata de o alta turbina.

Si chiar sa admitem ca ar da putere dubla, nu ai cum sa-i spui cas 2 turbine. Poti spune ca este mai puternica, mai buna, decat alta, ca ai facut o turbina cu tehnologie mai superioara.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acești termeni înseamnă în esență același lucru. Când o mașină este etichetată „twin turbo" sau „bi-turbo", înseamnă că motorul are două turbocompresoare. Diferiți producători de automobile au preferințe diferite pentru utilizarea terminologiei. De obicei, la motoarele V6, V8 sau V12 se folosesc două turbocompresoare

| DeMicUnCălător a răspuns:

Twin Power Turbo inseamnă că o singură turbină emite aceiași puterea cat două.