| xXxIONUTxXx a întrebat:

La gilera dna 49cc trebuie permis?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu iti trebuie permis, iti cere atestat de legislatie rutiera!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza in categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) atunci nu ai nevoie de permis, este destul daca ai 16 ani si un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

| Minks a răspuns:

Permis nu-ti trebuie. Iti trebuie atestat, pe care il obtii numai daca ai peste 16 ani si ai absolvit cursurile de legislatie.

| xXxIONUTxXx explică:

Am doar 15 ani.Dar sunt la tara asa ca as putea merge banuiesc.