| Dumitru1121 a întrebat:

Trebuie permis pentru un motocross de 49cc la 14 ani

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu poti sofa nimic care are motor!
permisele se pot sustine numai dupa implinirea varstei de 16 ani, pentru motoare mici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai nevoie de permis pentru 49cc. Si anume categ AM care se ia abia la 16 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice motoreta are nevoie de permis.
Cross-urile insa pot fi neomologate pentru drumurile publice, caz in care nu o poti conduce nici cu permis, decat pe proprietati private, inchise circulatiei publice (camp, padure, curte).
Prima categorie pentru motor este AM-ul, care se poate obtine abia la 16 ani.
Deci poti conduce cross de 49cc doar dupa 16 ani, daca obtii permisul si ai acte la ea (numere, asigurare).

| 0RASPUNS0 a răspuns:

Da! Dar permisul nu se ia la 14 ani... poți sa te dai liniștit dacă ești pe un drum de țară sau te duci pe câmp! Ai grija poți primi un dosar penal