| Marymary05 a întrebat:

La mașina in portbagaj am doua difuzoare (doua canale). Daca pun un al treilea difuzor in serie o sa ii scada puterea la jumate dupa logica mea. Dar daca le leg in paralel, se poate întâmpla ceva?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arzi finalii la casetofon sau cd ce ai tu acolo, el a fost construit sa mearga cu două difuzoare nu cu trei, daca i pui tu al treilea il supra soliciți.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa logica mea (si al Fizicii), daca ai doua difuzoare pe doua canale, atunci doar cu unul poti lega inca un difuzor in serie sau in paralel. tongue
Daca al treilea difuzor legi intre liniile "calde" (de semnal), atunci pe acel difuzor se vor auzi doar diferentele dintre cele doua canale, iar cealalte doua difuzoare se vor auzi si ele mai slab.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca legi difuzoarele in serie, se vor auzi la jumatate, iar rezistenta lor va fi mai mica, deci e in siguranta amplificatorul, dar se vor auzi incet.
Daca le-ai lega in paralel, rezistenta lor ar fi mai mare (impedanta mai mica), iar amplificatorul va munci pentru ambele; e posibil sa se arda, sau doar sa se incalzeasca.
Te uiti la impedanta lor, notata in Ohmi; daca ambele sunt de 8 Ohmi, le legi in paralel, si obtii 4 Ohmi, suportabili pentru cam toate amplificatoarele (se va incalzi putin, dar va merge, si se va auzi tare).
Daca impedantele lor sunt mai mici (6, 4, 2 Ohmi), iar totalul lor impartit la 2 este sub 4, atunci sunt prea "tari" pentru amplificator, si le legi in serie, rezultand o impedanta mai mare (rezistenta mai mica), care nu va suprasolicita amplificatorul, dimpotriva.

| PuyaTimonel a răspuns:

Nu e bine