| antrax1234 a întrebat:

Salutare am o intrebare doua difuzoare consuma mai mult in serie legate sau un paralel? daca da cum?

Răspuns Câştigător
| rebelmonk a răspuns:

Daca sunt legate in serie puterea obtinuta in final va fi mica, teoretic nu ai castigat nimic.
la conectarea paralel se distruge amplificatorul

| Angel0 a răspuns (pentru rebelmonk):

"la conectarea paralel se distruge amplificatorul"
Nu se distruge nimic daca impedantele sunt alese corect.

4 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Impedanta este mai mica in paralel deci consuma mai mult.

| AlxMro a răspuns:

Calculeaza in ambele cazuri Rezistenta echivalenta si vezi ce mod de conectare e mai benefic.

| emyyyy a răspuns:

Daca le legi in paralel se pot arde deci consuma mai putin legate in serie consuma mai multa energie dar nu se ard