| dink08 a întrebat:

Salut, Am si eu o intrebare.Alternatorul de la masina poate incarca 2 baterii? Am un opel kadett diesel 1.6, baterie de 60 sau 65 A pe ea, si as vrea sa mai imi pun o baterie in portbagaj ca alimentare directa pentru musica. Daca incarca alternatorul cum e mai bine sa leg cele 2 baterii? in paralel sau in serie?(ps: fac chestia asta ca am o baterie de 55 A si nu am ce face cu ea, si nu am bani de condesatorlaughing )

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Se leaga in paralel cu fire de minim 6 mm. Pune si niste sigurante de 35 A la ambele capete ale firelor care unesc cele doua baterii. Poti lua foc usor.Fixeaza bine bateria in portbagaj.Alternatorul o sa fie putin mai solicitat dar o sa le incarce pe amandoua.

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca pui doua baterii nu este nici o problema. Alternatorul o sa fie putin mai solicitat pentru ca efortul se dubleaza, dar dupa ce sau incarcat bateriile totul intra in normal datorita releului regulator care va actiona in functie de starea de incarcare a acumulatorilor. Daca doresti sa o folosesti pentru pornire si pe bateria din portbagaj, trebuie sa folosesti borne si cablu gros[de sudura], unul il pui la masa si plusul il conectezi la borna de plus a a acumulatorului de la motor.

| MCrowley a răspuns:

Alternatorul de la masina poate incarca doar o singura baterie...iti poti pune una de rezerva in portbagajlaughing(pentru. diferite situatiilaughing)