| BR03AXN a întrebat:

La multi ani TPU!
Va deranjez cu o intrebare, am o dacie 1310 si vreau sa ii pun niste jante tot R13 dar ceva mai late si cu acelasi cauciuc, adica 155 r13. Jantele nu sunt cu mult mai late, doar cu 5 cm, trebuie trecute si in cartea de identitate a masinii sau nu are nici o treaba, pentru ca nu am observat nici un spatiu unde sa trec dimensiunile jantelor, ci doar al cauciucului. Mai doresc sa ii pun si xenoane, trebuiesc si ele trecute in cartea de identitate?
Multa lume s-ar intreba de ce atatia bani bagati in dacie, pentru ca acesta este un hobby si tot odata un vis pe care vreau sa il duc la bun sfarsit!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Xenonul nu e legal, decat daca ai faruri cu lupe, si chiar si asa trebuie omologat. Eu zic sa renunti la idee, eventual pui becuri cu LED, daca vrei lumina alba.
Cu jantele nu prea ai treaba, politia n-are ce iti face, doar politistii care au un atestat tehnic pot suspenda talonul pentru nereguli tehnice, si chiar daca il au, nu pot decat sa citeasca dimensiunea cauciucurilor, care e corecta. Nu ai ce trece in carte. Apropo de carte, la mine in talon scrie "Mentiuni in cartea de identitate". Acele mentiuni fiind doar o schimbare de culoare, dar in baza acelui scris, politia nu prea ma mai poate lua la rost pentru alte mici modificari, ca nu sunt obligat sa le prezint cartea.

| BR03AXN explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Faruri cu lupa am, de aceea am intrebat de xenoane ca sa stiu daca le pun pe masina fara sa am vreo probleme din partea politailor.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce modifici jantele cu unele mai late se modifica si anvelopele si atunci trebuie sa mergi la rar sa iti omologheze noile dimensiuni.

xenon la dacie? sunt suficient soferi cu becuri care lumineaza cerul si orbesc restul traficului nu mai e nevoie de unul in plus. si asa ca informatie orice modificare la sistememul de iluminare trebuie omologata

| BR03AXN explică (pentru suntserios):

Doar ca sa stii, si pe mine ma enerveaza cand vad cate unu ca merge cu faza lunga aprinsa, ca aprind faza lunga cand este langa tine doar ca sa rada putin si tot felul de astfel de exemple. Sa inteleg ca tu nu ai xenoane sau halogene?

| suntserios a răspuns (pentru BR03AXN):

Nu nu am xenoane si nici halogene, masina nu a fost echipata din fabrica si nu i am adus modificari

| Cynar a răspuns:

Nu sunt pre multi bani daca stii de unde sa le cumperi.
Daca gentile sunt mai late o sa arate haios cu anvelope inguste si la curbe este posibil sa iti iasa aerul din ele.
O solutie ar fi sa montezi camere de aer, alti bani.
Daca montezi xenoane, kitul costa cam 120 de ron.

| BR03AXN explică (pentru Cynar):

Eu zic ca nu arata chiar asa de rau cu jantele ceva mai late decat cauciucul, ca sa te convingi cum se procedeaza... : https://www.youtube.com/watch?v=YMLXXtPdMbE&spfreload=10
In legatura cu xenoanele, am gasit kit cu 100 ron.