| anonim_4396 a întrebat:

La orice mașină pe motorină se poate face plecarea de pe loc din ambreiaj?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil,zic asta pentru ca niciunul nu cred ca am condus toate modelele de masini pe motorina din lume.
No offence dar masinile adevarate sunt pe benzina happy

| Liviu a răspuns:

Cele 3 pe motorina care le-am condus in scoala de soferi da.La munca am condus alte masini pe benzina, plecau, dar nu la fel ca masinile pe motorina.

| Adrian5575 a răspuns:

Se poate la orice masina diesel/benzina. Eu am pe benzina si pot sa plec lejer din ambreiaj.

| Liviu a răspuns (pentru Adrian5575):

Da pleci, dar nu pleci ca una pe motorina, deci?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Liviu):

Intrebarea era daca poti sa pleci. Si da, poti sa pleci de pe loc. Logic ca nu pleaca un benzinar de pe loc la fel cum pleaca un diesel.

| 9Florin9 a răspuns:

Da, la orice masina diesel poti pleca din ambreiaj.

| Xinnicut a răspuns:

A normal asa se porneste de pe loc?

| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Teoretic nu cred laughing Dar merge

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am avut masina pe benzina doar diesel si iti zic toate pornesti cu ambreajul poti porni altcumva?

| anonim_4396 explică (pentru Xinnicut):

Aa, da, cu ambreiajul apăsat și viteza întâi, accelerezi ușor până pe la 1500 de ture după care dai drumul ușor la ambreiaj

| Xinnicut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca pornesc motoru si dupa las ambreajul incet daca dau pe acceleratie la un diesel iti iei zboru si probabil iti moare motoru lasi de ambreaj incet si pornesti chill nu intelege gresit poate ca razi da n-am carnet da fiind minor am condus foarte des.

| Balalau95 a răspuns (pentru Xinnicut):

Nici macar nu am condus vreo masina vreodata, dar
NU E EVIDENT?
poti porni motorul, fara ambreiaj pus, si apoi, dupa ce tureaza bine sa pui ambreiajul

iar eu personal cred ca NU e o idee buna, la orice masina, benzina sau nu, pentru ca bagi motorul direct in sarcina si asta e un stres in plus, degeaba, insa fiecare cu masina lui tongue