| kazaryon a întrebat:

La peugeot-ul meu 307 1.4 HDI am un oarecare "lag" (joc) la volan. Se simte dupa ce depasesc cam 30 km/h si consta in faptul ca intr-un interval de vreo 10 cm chiar daca trag de volan nu isi schimba traiectoria. Un nene mecanic mi-as spus sa schimb o bieleta de directie cu burduful. Le-am schimbat, insa problema mi-a ramas. Acum imi spune ca e de la caseta de directie. Pot exista si alte motive ale jocului? Daca e caseta de directie aceasta se poate reconditiona? Exista vreo sansa sa revolv problema fara sa o schimb?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de probabil sa fie caseta de directie la ce zici tu acolo. Se reconditioneaza, dar incearca si varianta cu una sh

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca te prinde un control cu defectiuni in caseta de directie iti face dosar penal (am o cunostinta care a patit-o) asa ca du-te repede si vezi ce e...

| DataSoft a răspuns:

Da caseta de directe se reconditioneaza..sau poti sa cumperi alta reconditionata si sa o dai la schimb pe a ta si o diferenta de bani..asta in cazul ca o cumperi de la un magazin de piese auto.
Daca zici ca ai schimbat bieletele de directie si problema persista. mergi la un mecanic sa vada daca si bieleta antirului e ok..capetele de bara, pivoti.dar daca mecanicul spune ca sunt ok atunci mai mult ca sigur este caseta de directie.
Sper ca te-am ajutat cu cat m-am priceput. Multa bafta

| KaPy2 a răspuns:

Caseta de directie, un prieten de al meu incostient mergea cu 150 km/h cu bieleta partea dreapta varza, juca tare doar roata nu si volanul

| ȘefuLaValută a răspuns:

Se rezolva in felul urmator:
1. Se verifica articulatiile
2. Se verifica coloana de directie si dupa ce se gaseste problema se schimba.Nu schimba ce crezi ca ar putea fi, trebuie sa se uite cineva la ea întâi.

| ionutg7 a răspuns:

Poate e o problema cu rotile. Ori nu sunt centrate corect, ori cauciucurile sunt stricate. Eu asa am patit cu un Suzuki Samurai, respectiv cu un Mitsubishi L200.