| MariusRadu69 a întrebat:

Salut, as avea si eu o nelamurire si poate un mecanic imi poate raspunde.
Am un Seat Leon 1M din 2001, 1.4 16V si de ceva timp imi curge tot lichidul de la servo-directie. Am fost la un mecanic cu ea si a zis ca problema este de la caseta de directie si ca ori o repar ori o schimb.
Am gasit pe net caseta de directie de la o Skoda Octavia 1 ( 2001 ) si vreau sa stiu daca se potriveste pe masina mea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se repara relativ usor.
S-a dus o garnitura de etansare si pierde lichid.
Exista firme care dau la schimb una reconditionata sau o repara pe a dv.
Costul este intre 9 si 11 mil, dar se inlocuiesc toate garniturile si se verifica complet cu montaj inclus.
Credeti ca cea de pe Octavia este mai buna?

| MariusRadu69 explică (pentru anonim_4396):

Nu este de la garnitura, m-am interesat si se pare ca in interiorul ei sunt niste segmenti, si se pare ca la mine s-au dus acei segmenti de aceea pierde foarte mult.
Am gasit sa cumpar alta caseta de directie de Seat cu 600ron un pret convenabil, mi se ofera si garantie la ea ceea ce este foarte bine.

| MariusA99999 a răspuns:

Cel mai bine e sa o schimbi cu una de seat leon(ca sa fii sigur ca e buna) si daca tot umblii acolo ti-as recomanda sa ii schimbi si bilielele dar dupa va trebui sa ii faci unghiul de fuga, ca altfel o sa traga intr-o parte.