| Andrwi a întrebat:

La un amplificator de 700w este recomandat un condensator? De cat? Baterie este de 750amperi si 95ah mi-ar mai trebui?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce vrei sa faci? Sa legi un amplificator de 700W la o baterie de 95Ah?
Nu ti-ar functiona nici doua minute!
Condensator pentru ce?

Se vede ca habar n-ai de toate astea, mai bine mergi si cauta un electronist priceput, care te va ajuta )contra cost, evident).

| Andrwi explică (pentru Bula):

De ce zici asta? Vad pe internet ca au fost alti care au pus amplificator si la o baterie mai mica. Din ce am citit pe internet e destul de ok bateria

| Bula a răspuns (pentru Andrwi):

Ai invatat ceva fizica, electricitate?
Poti calcula daca nu ma crezi.
Amplificatorul iti ia mai mult curent decat electromotorul la pornire.

| Andrwi explică (pentru Bula):

Pai tocmai sunt la profil de electricitate laughing părerea mea e ca are un consum de aproximativ 58a la putere maxima

| Bula a răspuns (pentru Andrwi):

O statie consuma cca de 3 ori puterea scoasa, pe fiecare canal (la stereo consuma dublu).
Pentru o statie de 700W trebuie sa montezi boxe de 2000W (2KW).
Iar cablurile trebuie sa aiba sectiunea cat bratul unui om, si tot va avea pierderi mari.

| Andrwi explică (pentru Bula):

Dar 700 total...ar veni 4 boxe de 160w si 50 rms

| Bula a răspuns (pentru Andrwi):

1 - trebuie sa montezi sigurante MPR big grin
2. - Condensator, pentru ce? Sa compenseze fluctuatiile de curent de la acumulator?

| Andrwi explică (pentru Bula):

Asta stiu siguranta e obligatorie....si da pentru fluctuații daca este necesar

| Bula a răspuns (pentru Andrwi):

Siguranta MPR este manevrata cu maner si este folosit in tablouri electrice de forta.
Daca ai acumulator, nu-ti mai trebuie condensator. Acumulatorul are echivalentul de egalizare a cca 10mF/Ah

Restul mai trebuie sa inveti muuuuult la scoala despre electricitate, altfel te poate frige instant.