| florynflr19 a întrebat:

Am un amplificator mai vechi si s-a rupt condensatorul, in zilele noastre nu se mai gaseste asa ceva iar o doamna mi-a recomandat alt condensator cu aceasi putere dar am o problema, condensatorul cel nou are terminalele prea scurte si nu se potriveste la gauri. Intrebarea e cu ce pot sa prelungesc terminalele la.condensator sa se ajunga la gauri pentru a putea fi lipit?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice sarmulita izolata, cu doua fire. Apoi lipesti condensatorul (atentie sa fie izolat cu scotch) pe alta piesa. Eu foloseam srama monofilara de aceeasi grosime (diametru) cu piciorusele condensatorului. Daca vrei poti folosi si sarma multifilara (fiecare fir facut din mai multe fire subtiri - lita, cum se mai zice).