| CoCaiNe1324 a întrebat:

Salut, am un ktm 85 sx si mi-a curs antigelul in motor, tin sa mentionez ca cand s-a intamplat asta zici ca fierbea ceva in radiator si s-a oprit motorul de atunci nu am incercat sa-l pornesc fiindca e plin cu antigel ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

S-a ars garnitura de chiuloasa.Trebuie inlocuita si spalat motorul de antigel, banuiesc ca te depaseste operatia, mergi la service/specialist, nu incerca sa-l mai pornesti.

| CoCaiNe1324 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Cam ceva de genul mi-a spus si un coleg cand l-am intrebat, nu am cum sa-l duc la service fiindca stau la tara si nu am cu ce sa-l duc pana in oras, de aia vreau sa ma informez poate reusesc ceva ca tot a venit sezonul, si daca va rog ati putea sa-mi spuneti ce ulei sa pun la motor dupa ce-l curat de antigel?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru CoCaiNe1324):

Trebuie spalat bine, sunt si solutii speciale, poti folosi cusucces si motorina insa.Dar nu uite, trebuie schimbata mai intai garnitura. Apoi pui un ulei prost, pe care dupa 2-3 ore de functionare a motorului in gol, il arunci si abia pe urma un ulei de calitate, in functie de buget.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E puțin probabil sa te descurci de unul singur. Demonteaza motorul si du-l numai pe acesta la reparat.

| mgtow a răspuns:

Sa o duci la un mecanic de incredere

| CoCaiNe1324 explică (pentru mgtow):

Dupa cum am spus si mai sus, stau la tara si nu am cu ce s-o duc pana in oras la un mecanic, pe aici nu se pricepe nimeni

| mgtow a răspuns (pentru CoCaiNe1324):

Ai asigurare cheama asistenta sa tio tracteze pana in oras. Altfel ramai calator cu autobuzul