| DoctorLove a întrebat:

Legat de inmatricularea unei masini!
Exemplu: Cumpar o masina adusa din afara, neinmatriculata.
Care sunt principalele taxe in vederea inmatricularii? Trebuie sa platesc taxa de mediu si taxa de inmatriculare? (adica 2 taxe principale)

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

La RAR ai de facut : omologarea, autentificarea, itp-ul, CIV, noxele.
Dupa aceeia te duci la Administratia financiara iti face un calcul dupa care platesti celebra taxa.
Faci impunerea, platesti o taxa de inmatriculare vreo 60 lei la fisc si impozit.
La politie mergi cu dosarul complet : cartea masinii eliberat de rar, autentificarea, factura sau contract CV, chitantele de taxa de talon, factura de la administratia financiara, impunerea, asigurarea, copie dupa buletin. Rar-ul te poate costa lejer 250-300 euro, taxa celebra si asigurarea.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta. Principala taxa este timbrul de mediu, aceasta este acum taxa de inmatriculare.

| BlackRaven45 a răspuns:

Da. Trebuie sa platesti reareul (nu stiu cum se scrie), asigurarea, taxa de poluare, taxa de inmatricuare etc.

Uite ceva care ar putea sa te ajute:
Cât costă acum prima înmatriculare

În prezent, pe legea 9/2012, înmatricularea unei maşini cu motor de până în 1.600 de centimetri cubi, cu norma de poluare euro 4, vechime de 5-6 ani (fabricaţie 2006-2007) şi emisii de dioxid de carbon de 200 de grame kilometru, taxa de poluare costă aproape 650 de euro.

Dacă motorul este de capacitate mai mare, taxa creşte drastic. Astfel, pentru un motor de 2.000 de centimetri cubi, normă de poluare euro 4, vechime 5-6 ani şi emisii poluante de 200 de grame la kilometru, taxa auto ajunge la 1.500 de euro.

În cazul maşinilor mai vechi, taxa ajunge să coste aproape cât valoarea de piaţă a maşinii. Pentru o maşină cu motor de 1.600 de centimetri cubi, normă de poluare euro 2, vechime de 11-12 ani (fabricaţie 2000-2001) şi emisii poluante de 200 de grame, taxa auto se ridică la peste 2.250 de euro.

La motoarele mai mari şi maşini vechi, taxa auto depăşeşte valoarea de piaţă a maşinii. Taxa pentru o maşină similară cu cea de mai sus, dar cu motor de 2.000 de centimetri cubi ajunge să coste aproape 3.800 de euro.

| DoctorLove explică (pentru BlackRaven45):

Multumesc! Da, vorbeste de taxa de poluare. dar pe langa asta la o masina straina trebuie si taxa de inmatriculare? Aceasta cat costa. exemple?

| BlackRaven45 a răspuns:

Da. Trebuie sa platesti reareul (nu stiu cum se scrie), asigurarea, taxa de poluare etc.

Uite ceva care ar putea sa te ajute:
Cât costă acum prima înmatriculare

În prezent, pe legea 9/2012, înmatricularea unei maşini cu motor de până în 1.600 de centimetri cubi, cu norma de poluare euro 4, vechime de 5-6 ani (fabricaţie 2006-2007) şi emisii de dioxid de carbon de 200 de grame kilometru, taxa de poluare costă aproape 650 de euro.

Dacă motorul este de capacitate mai mare, taxa creşte drastic. Astfel, pentru un motor de 2.000 de centimetri cubi, normă de poluare euro 4, vechime 5-6 ani şi emisii poluante de 200 de grame la kilometru, taxa auto ajunge la 1.500 de euro.

În cazul maşinilor mai vechi, taxa ajunge să coste aproape cât valoarea de piaţă a maşinii. Pentru o maşină cu motor de 1.600 de centimetri cubi, normă de poluare euro 2, vechime de 11-12 ani (fabricaţie 2000-2001) şi emisii poluante de 200 de grame, taxa auto se ridică la peste 2.250 de euro.

La motoarele mai mari şi maşini vechi, taxa auto depăşeşte valoarea de piaţă a maşinii. Taxa pentru o maşină similară cu cea de mai sus, dar cu motor de 2.000 de centimetri cubi ajunge să coste aproape 3.800 de euro.

| DoctorLove explică:

Va multumesc tuturor!