| paulmicutz a întrebat:

M-am gandit sa achizitionez un vw passat din 2006-2007 cu motorul de 2.0 103kw, si as dori niste pareri despre acest motor in legatura cu duritatea pieselor si daca sunt de calitate.

11 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Mai bine iti iei 1.9 tdi! daca iti iei 2. 0tdi sub 2009 vei avea mari mari probleme cu turbina si injectoarele! 2. 0tdi este un motor cu care vw s-a facut de ras!
Altceva, un diesel de la vw porneste cam asa [si din 2012!] https://www.youtube.com/watch?v=My0SIxZU1Bk. la -28 de grade, cam asa... Mi se pare penibil, cu toate ca e diesel, mi se pare penibil ca o masina din 2012 sa porneasca atat de greu!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul ala e ca un benzinar 1.2 in 3 pistoane de pe Wartburg, doar ca suna mai "nou", pui motorina, si in loc sa pui uleiul in carburant, il pui la motor, dar tot acolo ajunge, in camera de ardere.
Duritatea pieselor e de cacao si aia, sar filetele exact ca la motoarele de Mobra. Cu alte cuvinte, e un motor in 2 timpi, care promite cu totul altceva, dupa aparente.
Apropo, si Passatul b6 e o pocnitoare, n-are altceva decat un aspect placut. Confortul lui poate fi egalat si de o autoutilitara, electronica e muci, tinuta de drum trotineta iar dotarile deloc spectaculoase.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci aveam dreptate cu faptul ca v40-ul meu din 97 este mai premium decat passat-ul din 2006+ :)) De confort nu mai zic, a mea canapea, passat-ul scaun de lemn, am mers cu unul si scaunele sunt mai tari, suspensia mult mai tare si orice denivelare se simte in masina, ciudata, mai confortabil mi s-a parut dacia duster :P
Calitatea materialelor cam naspa, plastic peste tot, plastic vopsit (cica aluminiu)
Designul interior este cat de cat ok, usile mi se par urate in rest bordul este decent, pacat de calitatea proasta. [ sa nu o luam doar pe partea cu motoarele :P ]
https://www.youtube.com/watch?v=f0emxO_cVHs

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

Passat b6 a fost prima masina condusa dupa ce mi-a venit permisul. Era 1.9 TDI din fericire. Fiind ceva mai stresat, ca parea o torpila lunga si lucioasa (masina era 2009, asta se petrecea in 2011), la final am fost ceva gen "WTF? ce-a fost asta?". Simteam cum se inclina ca o duba pe foi de arc, interiorul cum ai zis si tu e simplu si nu prea impresioneaza prin calitate... Mai impresionat am fost si am ramas de o Vectra din '95, care intr-un final a ajuns sa fie a mea. Nu mai zic, pe la 16 ani eram mort dupa Golf 3, desi faceam ce faceam si eram doar cu nasul in Opeluri. Dupa ce am prins vreo 3 Golfuri la condus, am realizat ca Dacia nu e deloc o masina rea, daca iau ca punct de referinta Volkswagen-ul laughing

| relian a răspuns:

Motoarele de 2.0 de la VW sint cele mai bune ce le au si tot ce e peste 2005 merg struna.Au pus motoarele astea peste tot pe audi chiar si pe cele de lux sau scumpe zile cum vrei.Problema e atunci cind iei o masina facuta praf de altii si nu-i mai da de cap normal ca spui ca tia mincat zilele.Dar un motor de 2.0 turbo wow.Dar cred ca la ce te uiti nu e turbo pentru ca spune ca are 103kw.Motoarele astea 2.0T au 200 de CP.Si audi q5 are tot motor 2.0t.Indiferent ca e diesel sau benzina sint bune.Sin bune daca nu-s uzate, stricate de altii.Si odata ce VW pune motoarele astea pe majoritatea masinilor lor eu cred ca asta arata ceva.Bine ce spun eu sint masini din state.Acum nu stiu ce fel folosesc masinile cei din EU.Dar nu te lua dupa comentariile oamenilor,nici ale mecanicilor pentru ca sint subiective,adica ei se bazeaza in afirmatiile lor doar pe rable, pe masini uzate, pe masini forjate de altii care au ajuns pe mina lor, adica le-au cumparat cau fost naivi, iar mecanici au intrat in contact cu ele normal sa le repare.Cind faci afirmatii despre o anume masina trebuie sa te bzezi pe una noua, sa incerci una nou, sau sa ai tu una nou sa o conduci un timp si dupa poti veni si sa spui e rea sau e f buna.Asa fiecare cumpara toate junghiurile altora stricate si apoi isi dau cu parerea.Deci eu asa spun consulta pe cineva care a avut sau are o masina ca asta dar de noua.Bafta

| RB26DETT a răspuns (pentru relian):

O iei stricata de la altii? asta e o scuza? de ce s-a stricat? nimeni nu este godzilla sa le strice in halul in care se strica! De exemplu volvo meu din 97 are peste 400 000 km parcursi si pacat ca s-a rupt cureaua de distributie ca faceam mult mai multi si mergea ceas, la -25 -30 pornea la sfert de cheie, acum am pus alt motor, habar nu am cati km are asta dar tot asa merge cum mergea si celalalt! Daca ai sti pe ce drumuri merg cu masina asta si cate denivelari si de cate ori era sa ma desprind de pe sosea din cauza damburilor si strazilor bine gandite podete curbe, denivelari gropi etc... de cate ori am dat cu burta masinii de tot felul de chestii si de cate ori am fost izbit in parcari de 'soferii profesionisti' si inca merge si arata ca noua [nu arata chiar ca noua, trebuie vopsita tongue dar de mers, merge ca noua! ]
Stai in statele unite? pai acolo strazile sunt ca foaia de hartie, este normal sa tina mai mult, oamenii isi permit sa le bage in service imediat ce au simtit ca ceva nu-i in regula, la noi la romani masina se baga in service abia atunci cand au cazut atat de multe incat nu mai poate pleca de pe loc, cam asa ceva, ce-i drept... Dar iti spun ca peste tot, pe forumuri, pe site-uri pe TPU chiar, toata lumea le 'lauda' injectoarele si turbina! 2.0 este bun abia dupa 2009! pana in 2009 sa fugi de ele ca de dr...
Cea mai mare greseala din punctul meu de vedere este sa compari masinile noi si sa spui ca x e cea mai buna, asa poate sa ajunga o lada ca fiind cea mai buna masina a anului 2015 de exemplu, pentru simplul fapt ca porneste la -60 de grade si ca merge tare si ca nu stiu ce dar sincer sa-ti spun, mai bine compari 2 marci prin masinile vechi! Acolo iti dai seama care marca face masinile cele mai rezistente in timp! Ca nu-ti iei masina s-o schimbi anul viitor, o masina o iei si o ai mult si bine, cel putin asa-i la volvo, un slogan ar fi volvo for life adica te tine o viata, a mea inca nu a ruginit, nu gasesc rugina pe nicaieri, totul funtioneaza, nu am nici cea mai mica problema cu ea! si are 18 ani de acum ca a fost fabricata in ianuarie 1997, e majora in sfarsit! si totusi sta mai bine in curbe, mult mai confortabila si sustinerea laterala a scaunelor fata si spate este mult mai buna decat cea a passat-ului din 2006+ nu mai zic, fiind mai usoara si avand un motor de 2.0 de 136 cai si 185 nm cuplu, bate lejer cei 140 cai si putin peste 300 nm cuplu ai lui passat laughing 9.3 secunde comparativ cu 10.4 secunde 0-100 km/h ceea ce m-a surprins, ma intreb cat de in urma ramane un passat cu acest motor de la 160 km/h in sus, am facut un golf 5 tdi de ras pe autostrada [nu fac asta mereu dar chiar am fost provocat, m-a depasit si dupa a incetinit, l-am depasit si iar a vrut sa ma depaseasca, atunci am bagat acceleratia la pamant si pa, saracu a vrut sa se tina dupa mine dar neh, diesel...]
Inca ceva, 2.0 tdi, de ce crezi ca se cheama tdi? t de la ce vine? ca daca nu avea turbo se chema 2.0 sdiwinking si daca nu avea turbo nu cred ca depasea 100-110 cai putere, ala cu 200 de cai bineinteles ca are un turbo mai marewinking
Deci, o masina buna este aia care implineste 20 de ani si merge ceas! Asa vad eu o masina buna! Eu unul nu prea ma rup in figuri cu tratamente si tot felul de prostii la motor, o spal o data la 2-3 saptamani [cateodata mai des in cazul in care are nevoie si este posibil tongue ] merge pe gaz in cazul in care nu stiai, in service nu am mai fost de foarte mult timp, recent a inceput sa-mi troncane o roata si mi-am dat seama ca roata nu era prinsa bine si a trebuit sa strang suruburile mai tare deoarece am avut o pana in trecut si am fost la o vulcanizare de 2 bani, macar mi-au reparat pana...
O masina buna este aia care indiferent de cati km faci ea merge! Porneste la sfert de cheie [daca e diesel e discutabil de ce porneste mai greu iarna dar nici sa dai ca nebunu o ora la automat si tot sa nu porneasca, asa cum a patit un vecin cu un audi a4 1.9tdi 2000+ ]

| relian a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu ai inteles sensul cred. Daca tu compari 2 masini uzate automat nu stii cine si cum a mers cu acea masina, nu stii daca ia schimbat uleiul la timp si asa mai departe.Sa compari 2 masini uzate nu vad sensul.Doua masini noi la care sa faci exact ce trebuie ulei schimbat si condus aproximativ la fel atunci vei putea face o comparatie cit mai aproape de adevar.Ce spui tu sa compar 2 masini uzate, poate ca cine a avut masina aia a fortat-o la maxim, deja mai are o chemare si da coltu si vrei sa o compar cu o alta care probabil a fost tinuta in garaj si cndusa de mai stiu eu ce batrinel care mergea cu ea foarte atent? Asa ceva nu poti compara.Asta voiam sa spun.Indiferent de masina de care o fi ea si OZN daca ai terminato sau esti pe aproape normal ca vei spune ca nu-i masina buna.Dar asta e irelevant.Deci pentru tine o masina buna este aia care merge si cu suruburile nestrinse, care merge si cu ulei de 5 ani si cine stie ce mai spui, poate sa mearga si fara benzina, aia e masina buna pentru tine? Ok fiecare compara si face ce doreste.Eu am spus cum e normal sa compari masini si dupa sa spui care e buna sau mai buna.

| RB26DETT a răspuns (pentru relian):

Bineinteles ca nu m-am referit la o comparatie 'nedreapta' iei amblele masini la aceeasi km, de la oameni care au avut grija de ea! Sau faci altfel, iei 10 masini la fel de la o marca si le compari cu alte 10 masini la fel de la o alta marca si vezi cate stau sa pice si cate nu au aproape nimic!
Eu ti-am spus, v40-ul meu din 97' nu prezinta semne de uzura! Si merg cu el de zici ca nu-i masina mea! Atata tot ca mai schimb un amortizor, un arc si mai stiu eu ce, aia de la top gear cum pot compara masini de acum veacul? Eu imi compar v40-ul cu orice alta masina din 97 [in afara de volvo] care a mers jumate din cat a mers a mea si care a avut un sofer mai bland decat mine! Sa vedem cat de tare troncane, cat trage stanga sau dreapta, cum se descurca la deal, eu de exemplu cu remorca incarcata urc dealurile, fac depasiri pe dealuri etc. fara probleme! Intru in curbe stranse, deseori am ceva viteza dar nu exagerat si incep sa se auda cauciucurile scartaind pe asfalt, caroseria nu se lasa aproape de loc, are o stabilitate excelenta! Eu imi compar v40-ul cu multe multe masini si cu de-alea statute in garaj cu doar 100 000 km!
Inca ceva, pe cand peste un damb sau o portiune de drum in lucru cu pietris si alte alea mai toata lumea trece cu 30 km/h eu trec cu 50-70 chiar [in afara localitatii] si tot asa imi conduc masina de parca-mi bat joc de ea si merge, nu are probleme! m-ai inteles gresit, pentru mine o masina buna este aia care ma tine mult fara sa se strice, sta bine pe strada si la viteza, nu se dezintegreaza in timp laughing [cum multe ruginesc, am vazut o gramada de mercedes-uri de prin 2000 ruginite, chiar si E class] Multe masini au probleme, foarte multe! O masina cu adevarat buna nu este aia care merge impecabil cand e noua, asa merg toate! O masina buna este aia care merge impecabil dupa 300 000 km! Ii vad pe unii cu masini din 2000+ cu 140 000 km si-mi spun uite cati km are si uite cat de bine merge[dar abia-i porneste la -20 de grade], apoi se intoarce pagina si vine randul meu, uite, an 97, 400 000 km, merge ca noua! la -25 -30 o ia la sfert, uite, nu rugina nu aia nu aia, totul merge si atunci oamenii isi schimba parerea despre masina pe care o au, un alt exemplu de masina ar fi volvo p1800! In cartea recordurilor ca masina cu cei mai multi km parcursi si anume peste 5 milioane! Inca merge!

| relian a răspuns (pentru RB26DETT):

Ok fiecare cu parerea lui cum am spus.Dar Volvo nu este o marca de autoturisme care sa te dea pe spate.Si apoi se fac aprecieri nu la nivel de individ ci de grup.Deci daca majoritatea este de parere ca o anume masina este mai buna atunci cam asa stau lucrurile.Ca tu tii cu Volvo tau e f bine, dar asta nu este pina la urma si realitatea.Eu nu vad oamenii sa se inghesuie sa ia Volvo.Si nici chiar trackuri volvo.Sa dus asa vestea ca ce masini bune or fi fost, au fost intr-adevar la trackuri erau buni, dar deja piata s-a cam echilibrat, ca nici alti nu stau sa se uite. Apoi ase pare ca nordicii astia se cam duc la vale, s-a dus Sabb or sa se duca si Volvo si o sa spuna unia vai ce pierdere erau cele mai tari masini.pai daca erau cele mai tari, mai bune cum dea dat faliment frate? Cam naspa dar nu stiu cum am spus fiecare cu parerea lui.Eu vad mii de masini zilnic si noi si uzate dar nu am auzit pe nimeni sa spuna ca volvo ar fi nu stiu ce masina superioara celor germane.Nici pe departe asa ceva.Eu spun ce vad si aud pe aici unde schimbi masinile caind doresti.Si apropoo de mercedes eu cred ca aia este o MASINA iar restul ceva prin apropiere.Si nu ma referii la masini noi, am spus sa ai tu o masina de noua, sai grija de ea si dupa mai multi ani poti sa spui ca e rea sau buna.Si ca treci dealuri, araturi si asa mai departe asta nu e un mod dea compara.Pt a trage, pentru a merge pe aratura sint masini special facute pentru asa ceva.Un autoturism este facut sa mearga pe sosele si cit mai bune.Nu mergem prin gauri, pe aratura si asa mai departe.Asa imi iau tractor si te asigur ca e mai bun decit toate volvo din lume.

| RB26DETT a răspuns (pentru relian):

Aplauze! Traind intr-o tara unde oamenii isi cumpara golf 4 si astra g in proportie de 60% asta nu inseamna ca gata volvo e vai de el ca nu au romanii! Pana nu incerci un lucru nu-ti dai seama cum este si ce inseamna! Tu ai mers vreodata cu vreun volvo? [volvo trucks cu volvo cars nu au nimic in comun! doar marca! ] Dupa tine care e masina buna? aia care dupa ce a mers pe aratura inca merge ca noua sau aia care a mers pe strazi ca foaia de hartie si merge ca noua? asa orice masina este buna daca o intretii si mergi cu ea pe strazi impecabile, nu o bruschezi si alte alea! Dar o masina buna rezista in timp la tot felul de evenimente! Zici de mercedes ca e mai masina decat celelalte? prin ce? lux da, putere da, design poate, sunt multe alte masini care imi plac mai mult la design decat mercedes, de exemplu noile interioare, bordurile modelelor c, a si v class, poate mai sunt, cu 'tabletele' alea infipte in bord, arata urat din punctul meu de vedere!
Mercedes se remarca cu puterea motoarelor, cu rezistenta in timp, luxul, designul si cam atat, volvo se lauda cu siguranta, cu scaunele care sunt cele mai bune pe care le poti gasi pe o masina, proiectate cu ajutorul doctorilor ortopezi! Cu rezistenta in timp, cu fiabilitatea si cu designul scandinav, un design fluid, cald [la unele modele, in special alea mai vechi au un design putin mai rece] pe cand alea nemtesti inclusiv mercedes au toate designul rece, mai comun asa, parca mai 'suparat', mai 'nervos' etc.
Nu auzi nimic despre volvo daca toata lumea are masina nemteasca acuma vorba aia, cea mai buna masina este aia pe care o ai! Ca nu este asa, asta-i alta treaba! Masina mea nu o consider cea mai buna, sa fie clar dar este cu mult peste multe nemtesti din perioada ei!
Sa stam putin asa si sa ne gandim, ai spus ca volvo nu e cine stie ce, o tii cu nemtestile, cu ce s-a remarcat volvo in timp: 1, cel mai important ar fi faptul ca s-au tinut de siguranta cum nimeni nu a reusit si nu va reusi, 85-90% din sistemele de siguranta au fost inventate de volvo! [de unde ai centura de siguranta si mai toate airbagurile '? city safety? senzori si alte alea? mercedes abia a dat de lane keeping aid si sistemul vine pe S klass, pe cand la volvo vine si pe v40-ul nou :-j] diferenta dintre volvo si restul este ca volvo baga tot felul de sisteme de siguranta pe toate modelele, pe cel mai chel model de volvo din 2014 vezi mai multe sisteme de siguranta si confort decat pe cel mai chel model de mercedes din 2014! masini luate din aceeasi clasa, nu compara v40 cu s klasse ca te iau drept necunoscator la faza asta, multi au comparat masinile de-aiurea, si eu cand habar nu aveam despre masini!
2: recordul mondial de km parcursi, 5 milioane si masina inca merge
3:Fiabilitatea motoarelor si nu numai, la -30 de grade cu un diesel de la volvo pornesti mai repede decat cu o nemteasca la -10 -20! A mea pornind la sfert de cheie la -30 de grade [benzinar ce-i drept dar am vazut multe nemtesti pe benzina ce o luau uneori la a 2-a 3-a cheie]
Cum lunea toata Romania merge la lidl :)) asa iarna toti cu volvo ies pe strada batandu-si joc de mult prea perfectele masini nemtesti!
4: rezistenta in timp! A mea nu are pic de rugina! Te invit sa cauti rugina pe masina mea si daca e sa gasesti o mananc! Si nu numai a mea o duce atat de bine, e ceva normal ca la volvo 20 de ani o masina sa nu aiba probleme! Viata medie a unui volvo fiind de 21 de ani tinandu-se de mana cu mercedes pe primele pozitii in clasament!
Fiabilitatea, pe locul 4 in lume cu o masina la 140, pe locul 1 fiind honda cu 1 masina la 400, pe locul 2 fiind toyota cu 1 masina din 250 pe locul 3 fiind mercedes cu o masina la 145 si pe 4 volvo cu o masina la 140, vw, audi, bmw, opel etc... sunt in coada listei, vw are o masina la 40! foarte slab! [reprezinta masinile care se strica, o masina din x se strica, cu cat x e mai mare cu atat sunt masinile mai fiabile! ]
Prefer sa dau mai putini bani pe un volvo, sa-l intretin mai ieftin, sa ma bucur mai mult de masina mea, decat sa dau mai multi bani pe mercedes si mai apoi sa ma chinui cu intretinerea rezultand un om mai nefericit, o masina mai stricata deoarece nu toata lumea isi permite un mercedes! Eu cat am fost incepator nu am avut probleme cu masina, nici acum nu am! la peste 400 000 km merge perfect, sa nu mai zic ca merge pe GPL, sunt inscris in nu stiu cate cluburi volvo si toti proprietarii isi lauda masinile, daca intru intr-un club vw, audi, mercedes, bmw vad numai 'de ce troncane, de ce bate, de ce nu stiu ce, cum repar aia', true story;)
Masinile nemtesti sunt intr-adevar foarte bune, PROBLEMA este ca noi romanii numai asta stim! De exemplu daca xulescu are vw si vin eu cu volvo el se crede mai cu mot, pana ajung sa-l las sa intre in masina sa dea o tura ca dupa tace! Vorbeam cu un om despre masini, el are un opel astra, ca alea nemtesti sunt cele mai bune ca nu stiu ce ca mercedes e tatal masinilor ca aia ca cealalta, m-a intrebat ce masina am, i-am spus simplu volvo v40 an 97 [ca-s 3 modele de v40 96-2000, 2000-2004, 2012-prezent] a incheiat cu masinile, gata, nu a mai spus nimic de masini, nu a vrut sa ma intrebe de nu stiu ce, nimic, cand aude romanul de volvo ori il critica ori nu vrea sa vorbeasca despre! Toti se feresc de volvo, de ce? ca e masina de lux si costa mult! E masina de lux intr-adevar, este premium dar nu-l asemana cu cei 3 germani la pret! Volvo este mai ieftin la intretinere, iti spune un posesor de volvo, nu unu care isi da cu parerea! Si eu iti spun ca vad o gramada de masini nemtesti care merg ca niste carute si abia ca au 15 ani! Eu eram la fel, acum multi ani cand tatal meu si-a luat acest volvo care-i al meu in ziua de azi eram ceva de genul 'de ce nu-ti iei a4 ala ca na, e audi si audi e mult mai bun decat volvo' habar nu aveam ce e ala volvo! Si-a luat, cu timpul am vazut cum merge, cat de confortabila este, am avut sansa de multe ori sa merg cu audi a4 si pot spune ca este o diferenta enorma intre v40-ul meu si a4 ala de prin 97! Cu timpul chiar a inceput sa-mi placa, eu cand aveam varsta de cam 15-16 ani ma gandeam ca vreau ori un a4 de prin 2000 ca prima masina, ori un vw passat peste 2000, ori un ford focus peste 2000, avand un volvo in familie l-am comparat cu multe masini [inca nu-mi placea volvo atat de mult] si tot comparandu-l mi-am dat seama ce fel de masina e volvo, am cautat pe net, m-am uitat, m-am documentat si chiar mi-a placut ce am gasit despre volvo! Tatal meu a fost de acord sa-mi dea mie v40-ul dupa ce am luat permisul si nu-mi pare rau deloc de alegerea facuta de tatal meu acum multi ani, probabil daca-si lua audi eram o data cu tine ca alea nemtesti sunt cele mai sfinte, ma inchinam si eu la audi mertz si bmw si alea alea...
99.5% din romani sa ramana la nemtesti ca ceilalti 0.5% tin la viata si confortul lor!
Cu ce ma mandresc eu la volvo meu, am cea mai sigura masina din 97! 4 stele euro NCAP, am cea mai frumoasa masina din 97 [desemnata, nu ca mi-a venit mie in minte sa spun asta] http://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_S40 cauta si gasesti 'The V40 was named the ‘Most Beautiful Estate Car in the World’ at an Italian award ceremony' Ma mai mandresc cu cei 400 000 km parcursi si felul cum merge masina, ma mandresc cu masina! Imi ador masina! Mai confortabila decat un passat din 2007, scaune care daca ai 1.90 nu ai probleme cum ca scaunele sunt prea mici! De exemplu o astra g are scaune mult prea mici pentru o persoana de 1.90! V40-ul meu este perfect pentru mine, o masina mai mica decat astra g dar interiorul este mult mai bine calculat, scaunele sunt perfecte pentru mine! Data viitoare cand vrei sa spui ceva despre un lucru mai intai intreaba pe cineva ce are acel ceva, intreaba mai multi chiar! Sau cauta pe net! probeaza, testeaza! Nu da cu parerea!

| Florian20405 a răspuns:

Achizitioneaza-l dupa 2009, pana in 2009 majoritatea au avut probleme cu turbina si injectoarele.
Euro 5 2.0 TDI 81kw, 103 kw sau 105 kw, poti sa te duci pe incredere, sunt motoare bune. big grin