| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez posesorilor de ford fiesta 1.4 TDCi diesel.vreau sa stiu daca si voua va porneste cu cativa timpi mai greu cand este super frig (iarna) la prima pornire cand motorul este rece. Mentionez ca dupa aceea porneste normal.dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| oaldysefu1 a răspuns:

Buna.Si eu masina cu motor diesel.Motorul diesel porneste mai greau iarna deoarece motorina se intareste putin.Se face ca uleiul si normal ca porneste greu fiind totul rece in motor.

| gbgabi a răspuns (pentru oaldysefu1):

Chestia este ca tata are un opel astra h si nu are nicio problema. porneste la fel, indiferent de vreme

5 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

Toata lumea pateste asa, infierent de masina. Iarna porneste mai greu. happy

| AgathaRo a răspuns (pentru JulyStorm):

Daca ai masina pe benzina si ai bujii cat si o baterie buna porneste la sfert de cheie indiferent de temperatura.

| tudorviorel a răspuns:

Am avut un fiesta tdci din 2004 problema poatesa fie de la motorina iar daca motorina este din peco ssi aditivata atunci verifica bujiile incandescente

| ionut671 a răspuns:

Draga motorina la minus grade intra in o anumita kongelare se spune dar este adeziv de motorina sau daca nu spirtu dar nu foarte mult la un rezervor 2 litri