| anonim_4396 a întrebat:

Ma scuzati daca am postat gresit. Vreau sa imi scot atestat de moped. Din cate am auzit din 2013 se fac permise pentru moped AM si A1 de la 16 ani. Asi vrea sa stiu, daca imi scot acum, in 2013 cade atestatul si trebuie sa imi scot permis AM? Sau merg in continuare cu atestatul? Sau mi se ofera gratis permisul AM, ca nu asi mai vrea sa platesc inca o data. Multumesc. Astept raspunsuri. FUNDA!

P.S.:permis AM = atestat moped

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Si acum permisul de subcategoria A1 se poate obtine de la 16 ani.
Exista propunerea sa fie scos certificatul si sa trebuiasca permis si pentru moped. Deocamdata propunerea nu a intrat in discutia Guvernului si nu se stie daca si cand va intra si daca va fi ori nu aprobata. Odata aplicata va trebui permis. Numai bine!

1 răspuns: