Întrebare recomandată | asassinul a întrebat:

Buna,in 2013 cei care au acum atestat la un scuter de 49 cm3.Vor putea conduce in 2013 cu atestatul sau va trebui sa isi faca permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012, care a modificat OUG 195/2002 (Codul rutier) nu contine vreo dispozitie in acest sens.
Avand in vedere introducerea pentru mopede a permisului de categoria AM cred ca va fi nevoie ca toti sa-l obtina, de la 19.01. 2013, altfel s-ar face vinovati de conducere fara permis, care este infractiune.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa obtii permisul pentru ca se vor da si examene practice.

| Assu53 a răspuns:

Inca nu este nimic sigur happy dar daca ai B-ul poti merge cu scuterul

| alexandruth a răspuns:

Cu atestatul doar... tongue

| SoundTHeWave a răspuns:

Daca deja ai stai linistit ca vei putea conduce, daca nu se schimba treaba.

| Emylakes a răspuns:

Daca nu o sa se mai introduca legea aceea (sper sa nu), dar din moment ce o sa o bage, iti va trebuii carnet de conducere pentru orice tip de scuter / motor.

| suntserios a răspuns (pentru Emylakes):

De ce sa nu o introduca? e o idee foarte buna, prea multe maimute pe scutere sunt prin trafic, habar nu au ce e ala un semn de circulatie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Probabil ca Emy e una dintre acele creaturi bipede pe prastii de scutere care habar n-au ce e ala Cod Rutier.

| ghita55 a răspuns:

Vreau sa stiu ce imi trebuie sa pot conduce moped de 493

| Laurentiu_Pufulete_1995 a răspuns:

Da bai nene ...eu am dat 3 milioane sa fac atestatu ala ...si acum ce fac dau alti bani? si in plus am fost si la ore