| SebiTEq a întrebat:

Am auzit caci in 2013 proprietarii de mopede vor fi nevoiti de carnet pentru a conduce pe drumurile publice.
As vrea sa stiu daca Aprilia RS 50 cu 49cc este un moped....eu stiu ca iti trebuie un atestat pentru el...dau

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vei avea nevoie de carnet de conducere pentru orice vehicul cu motor printre care si Aprilia RS 50 ta.

1 răspuns:
| cory22 a răspuns:

Salutare,

Aprilia RS 50 este un moped, conform legii, pana acum aveai nevoie doar de atestatul de legislatie rutiera.

"Din ianuarie 2013, va fi introdus obligatoriu permis de conducere pentru mopede, tricicluri cu motor de pana la 15 kilowati, precum si pentru motociclete A1 si A2", a declarat la Guvern Lucian Dinita, seful Politiei Rutiere.