| examenauto a întrebat:

Maine am examenul auto, proba practica. Imi poate explica cineva va rog pasii la parcarea laterala? Atat la cea cu fata, cat si la cea cu spatele. Dar fara unghiuri de 45 de grade sau alt unghi ca nu imi dau seama. Va rog repede daca puteti ca am la 8:30 dimineata. Multumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel fel de școală de șoferi ai făcut dacă întrebi cu 2 ore înainte de examen?

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Probabil asemanatoare cu cea pe care am facut si eu. Crezi ca te invata ceva? crede-ma, instructori se uita la minute, parcari? in ultima ora am facut 10 parcari, doar cu spatele, in rest? parcare laterala? fug mai rau ca o blonda cand vad parcarile laterale.Asta e, o sa le invat eu(sau nu?) ideea e ca nu isi dau silinta, pe instructori ii intereseaza sa stii sa circuli cu masina, parcarea? ce ii doare? intoarcerea din 3 miscari la fel. Parcarea laterala nu se mai cere asa am inteles, dar in general, eu nu am invatat mare lucru.In ce an ai luat permisu daca nu sunt indiscret?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui sa faci manevra pe care ti-a explicat-o instructorul, ca el stie ce masina are.
Nu exista o teorie general valabila pentru toate masinile, pentru ca masinile vireaza total diferit, iar formele caroseriilor sunt foarte foarte diferite. Eu de cate ori imi iau alta masina, trebuie sa invat sa o parchez. Cu unele e mai simplu de la inceput, altele pur si simplu sunt limitate la unele miscari.
Si nu poti compara unghiurile la care iti vireaza un seria 3 (are directie mult mai larga, si rotile amplasate foarte diferit, fiind cu propulsie, nu tractiune), fata de un VW Passat, care e lung si cu ampatament mai mare.
Sau mai zici ca o Corsa e usor de parcat, ca e scurta; gresit. Vireaza si aia, de zici ca e pluta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Țoglă):

Foarte aiurea filmuletul. Unde gasesti benzi late de 6m, ca sa poti pune masina perpendicular pe banda ta, fara sa iesi pe contrasens? Plus ca miscarile sunt ca ale unei blonde, o f te fata-spate de doua ori, pana intra pe locul de parcare.

| Țoglă a răspuns:

Să ne zici dacă ai luat.