| LucaAka47 a întrebat:

Mâine am si eu traseul a 3 a oara, am făcut azi vreo 2h ședințe si a mers cam nasol, nu stiu ce sa fac cand fac o mica greseala gata incepe sa ma ia panica. Azi nu stiu ce a fost cu mine, de fiecare data cand ma urc in masina imi bate inima rau, emotiile, frica ca pic iar cred ca si d-aia, vreun sfat ceva sa ma calmez sau puteti sa-mi ziceți cum a decurs la voi traseul poate invat si d-acolo ceva! Dau funda, multumesc frumos!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te panichezi in circulatie, atunci carnetul (si condusul) nu-i de tine, fiindca esti pericol public in circulatie!

| LucaAka47 explică (pentru Bula):

Uite ca l-am luat azi, cum nu i de minelaughing

| Bula a răspuns (pentru LucaAka47):

Mare grija!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si dupa ce iei permisul, exista zile in care conduci vraiste, si zile mai ok (cand e traficul lejer) laughing
Nu am ce sfat sa-ti dau, exerseaza pana iti iese.
Eu am mers prost la inceputul scolii, spre final doar ma plimbam. Si am facut doar sedintele obligatorii.

| johnnny123 a răspuns:

Păi și ce să cauți la volan în trafic real dacă pe tine te apucă panica și emoțiile când te urci în mașină?

| Liviu a răspuns (pentru johnnny123):

Si cam cum ai vrea sa fie inceputu? cand te urci la volan asa e la inceput te ia panica. Nu poti scapa de panica decat prin condus. Tu ai macar permis?

| LucaAka47 explică (pentru Liviu):

L am luat azi 16 puncte

| Liviu a răspuns (pentru LucaAka47):

Felicitari, si mie mi-a venit azi permisu (pentru categoria C), mai am sala la remorca pe 8 ianuarie si sa vedem traseu. Apoi urmeaza atestatele si scap de belea laughing. Iti spun sincer, e mai usor de luat la categoriile profesioniste decat la B.

| Liviu a răspuns:

Deci, o luam usor. E vorba de noroc pur. Dupa orele efectuate la scoala de soferi. Orice om e in stare sa mearga si sa ia viraje si sa se descurce in trafic cat de cat. Vorbim de noroc pur. Daca nu se baga unu in fata, daca nu te claxoneaza vreo unu aiurea, sa te depaseasca ori ceva agresiv. Spre exemplu, poti pica aiurea si daca is masinile puse incomod in trafic, nu te poti asigura cum trebuie, intri usor usor in orice intersectie, si e greu cu vizibilitatea.Pot sa iti spun doar ca tine de noroc. Orice om normal la cap a avut emotii la traseu si cand era singur la condus.Mai sunt si unele persoane care fac pe zmeii ca nu le era frica singuri la volan si etc. Crede-ma, tine in 80 90% de noroc, ca de condus stii, nu stii sa schimbi vitezele si legislatia? o stii, nu stii sa mergi cu masina? pai stii, dar e vorba de trafic, de masinile puse aiurea si asa mai departe, se cere exigenta. Aici e vorba de noroc, de acord norocu si-l mai face si omu cu mana lui. Ce o fii, o fii, dai pana ei, ai picat? nu e o problema, o sa il iei in cele din urma, capu sus si insista.

| 120bulevard a răspuns:

Concentreaza-te sa scapi cat mai repede de cele 2-3 manevre obligatorii apoi concentreaza-te pe traseu, treceri de pietoni, prioritati, viteza, incadrare pe banda 1 mereu daca ti se permite, indicatoare, semafoare. Astea sunt cele mai importante. Trebuie sa ai o atitudine cat mai relaxata la volan daca vrei sa treci traseul. L-am luat si eu a 3-a oara acum mult timp, te salut.