| Iunix a întrebat:

Maşină pe benzină sau diesel?
Voi merge cu maşina cam 100km pe zi.
70% din drum în afara oraşului.
Am auzit că un diesel te rupe la bani în service. Că se strică mai des şi piesele sunt mai scumpe.

În acelaşi timp la benzină pentru a micşora costul mă gândesc să-i pun GPL.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Cu Gpl poluezi mai putin si te costa per total mai putin decat un diesel.
Plus ca scapi de fum, de zgomot si de vibratii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina+GPL cea mai buna combinatie. Consuma cu 1-2l mai mult fata de normal si cu un 3-4 fata de un motor diesel, dar in acelasi timp la Petrom gazul este 2.29 lei in timp ce benzina/motorina sunt ~5.50 lei. Daca faci un calcul simplu iesi fix la jumate de pret, iar la cati km faci tu pe zi investitia o sa ti-o scoti foarte repede, urmand ca apoi sa fii numai pe plus. Nu mai luam in calcul service-ul, care la diesel este scump si un motor diesel este pretentios(trebuie mers tare cu el, altfel se strica). La benzina/gpl mergi doar cum vrei tu, mai ales daca nu are turbo. E alegerea ta. Bafta!