| Anonimaaaxgar a întrebat:

Mașini break sau berline? Care sunt mai bune? Argumentați!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, berlinele au o traversa importanta in plus (intre bancheta si luneta), deci ar putea fi masini mai "legate", si mai sigure. Asta doar teoretic, pentru ca acea traversa se poate suplimenta lejer la break-uri, intarind aripile si plafonul, mai ales ca break-ul are un set de stalpi la plafon in plus.
Apoi, la partea practica, e clar ca break-ul e mult mai bun, avand deschiderea portbagajului foarte mare, iar volumul lui fiind cam dublu, daca il umpli pana la plafon.
Exemplu practic: am berlina cu portbagaj imens, dar deschiderea lui e undeva la 120cm latime, si doar vreo 60-70 inaltime. Intr-un break bagi frigiderul intreg, la mine incap doar rafturile a 2-3 frigidere.
Deci, dupa mintea mea, break-urile sunt masini mult mai utile.
Dar mai este o categorie, si anume berlina-hatchback (Skoda Octavia, de exemplu). Alea au hayon degeaba, doar ca sa auzi niste 'greierasi' in plus, ca spatiul din ea nu e deloc comparabil cu un break. La testul cu frigiderul, ramai cu hayonul deschis.
In schimb, pentru confortul pasagerilor, e nasol sa ai hatchback/break iarna, si sa umbli in portbagaj pe la -20 de grade, ca le ingheata creierul celor din spate. Daca ai berlina/limuzina, poti sa-l lasi deschis, ca nu deranjezi pasagerii.
App, daca ai berlina/limuzina de culoare mai deschisa si fara aer conditionat, poti tine lichide in portbagaj vara, ca vor avea cu ~10 grade mai putin decat in habitaclu. Probat de mine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e niciuna mai buna sau mai rea. Exista una potrivita pentru nevoile tale si una mai putin potrivita pentru nevoile tale.

| johnnny123 a răspuns:

Este o intrebare complet lipsita de sens.

Fiecare design este orientat catre un scop. Nu sunt "mai bune" sau "mai rele", ci servesc scopuri diferite. Pentru un om care are nevoie de mult spatiu de transport in masina, un break este mai bun. Pentru un om interesat mai mult de aspect si sportivitate, este mai buna o berlina.

Este ca și cum ai întreba "Ce este mai bun, un avion de pasageri sau un avion de cargo?"

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ai cum sa le compari astfel.Totul se rezuma la nevoile personale ale soferului/posesorului.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Depinde de ce nevoi ai tu. Dacă ai nevoie de un portbagaj mai mare alegi break. Dacă vrei ca mașina ta sa arate super bine alegi berlina. Eu una as merge pe berline. Îmi plac mai mult.