| EU13Nmc a întrebat:

Mazda 3 2.2 diesel 2013
Honda accord 2.0 benzina 2010
Honda civic 1.8 benzina 2010
Care ar fi cea mai buna alegere? Merita diferența de consum la benzina fata de costurile mecanice diesel?
P.S toate automate și mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Honda acord e mai buna din cele aratate de tine.De ce? Pt ca este Honda si pentru ca este acord, este cu o clasa peste civic, deci e mai bine facuta din fabrica.
Cu ailanta puturoasa nici nu te mai obosi sa compari, ma refer la aia diesel.

Avind in vedere ca tu vei cumpara o masina folosita, poti nimeri una buna, sau poti nimeri una sa iti manince ziele laughing
Sa eviti chestia asta, trebuie sa ma iei pe mine cu tine laughing altfel nu te vad prea bine.
Avind in vedere ca eu nu am cum sa te ajut, cauta sa gasesti pe cineva priceput, sa stie la ce sa se uite, cauta sa duci masina aia inainte sa o cumperi la un service sa o urce sus, sa mai verifice una alta, si cei mai important, sa o scaneze.

De ce am zis sa ma iei pe mine? Eu am scule, am scanere, nu trebuie sa urc masina nicaeri, pot sa imi dau seama daca are sau nu probleme.

Bine ca ma laud laughing dar pana acu nu mam inselat niciodata cu nici o masina.
Asta la masinile ce eu le-am vazut si verificat.

Stiu la ce sa ma uit, masinile ce le arati tu si cu transmisia aia automata, pe aici numa de alea sunt, de alea conduc si eu si toti pe aici.
Romanii is mai slabuti cand vine vorba de masini pe benzina si cu transmisie automata, de ce, doara ei stiu, dar se sperie aiurea, parerea mea.
Turbina vad tot ii trage cu vw de parca in lumea asta numai fiare vechi de la VW ar fi laughing dale la jalea de VW is table goale, suna de zici cobori galeata in fintina sa scoti apa laughing cam asa suna masinile astea vw.

Acord este o masina de clasa medie, este spatioasa, bine facuta. Acu daca a fost pe mina cine stie a cui nemernic care a omorito, asta e deja alta poveste laughing
Cum am zis trebuie sa mearga cu tine cineva priceput, sa o conduca, sa vada cum schimba, sa vada cum suna, sa puna scanenru pe ea sa nu cumva sa te trezesti cand ajungi acasa cu pomu de craciun in bord laughing

Stiu, vine craciunu dar vrei sa ai bradu in casa nu in bordu masinii, asa ca atentie ce faci, ce cumperi.

| EU13Nmc explică (pentru relian):

Mulțumesc mult pentru ajutor dar din cauza ca am avut prea multe opțiuni am început sa le elimin prin test drive happy, mazda a picat, mâine voi încerca un cls 350 CDI, joi un c 300, și luni voi fi pe honda, din asta 3 trebuie sa ma prindă vreuna happy

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mazda, din cauza vechimii. În curând mașinile prea vechi vor fi scoase din circulație legal. Chestia cu Diesel este din nou cu controversă, dar sper că nu va ajunge prea curând în România.

| EU13Nmc explică (pentru sadrian46):

Mazda mi-a atras atenția din cauza tehnologiei și al consumului, locuiesc in Germania unde as face minim 60 km pe zi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu de ce te-ai opri la modelele alea.
Sunt ceva mai exotice intr-un trafic plin de VW-uri, dar mi se par ciudate si nu prea practice.
La Mazda e impozitul mare si unele au probleme mari cu rugina. In plus, motorul ala e un fas. Gasesti motoare de 1.8-2.0 care il depasesc dpdv al performantelor si fiabilitatii.
Cat despre Honde, nu m-au atras niciodata, si nu inteleg de ce ar trebui un motor de 2.0 sau 1.8 pe o conserva cat un Polo. Bag seama sunt si complicate, nu le intretii oriunde.
As compara Civic cu un Clio RS sau Megane RS. Si as alege Megane-ul oricand.
Eu, ca sofer si aproape-profesionist in domeniu, nu ies din marcile Renault, Ford si Opel. In orice clasa exista cate un model impecabil de la una din marcile astea, la pret de bicicleta si intretinere foarte simpla.
Masinile date de tine sunt asa, un fel de curent trecator. Le lauda cei care credeau ca VW face cele mai tari masini, s-au inselat, iar acum le-au picat ochii pe japoneze.
Japonezii de la Mazda nu fac treaba deloc buna, mai ales la diesel. Japonezii de la Honda fac Civic-uri pentru adolescenti teribilisti.
Mitsubishi Lancer 1.8 di-d ar fi o masina chiar misto, fiabila si frumoasa, dar sa stii ca piesele ei sunt scumpe, si tot pe asfalt romanesc merge, cu toate ca e japoneza, si are un motor bun.
https://www.olx.ro/d/oferta/mitsubishi-lancer-2011-1-8d-euro-5-IDgGqbf.html
Tot ca parere personala, oricand as alege in locul Lancer-ului o Alfa Romeo 159 1.9 JTDm sau un Saab 9-3 1.9-2.0 TID sau TTID.
https://www.autovit.ro/anunt/saab-9-3-1-9tid-ID7H5TpT.html

| EU13Nmc explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu m-am oprit doar la aceste modele, mai aveam in vederea Volvo v60 sau s60 dar am înțeles ca piesele sunt foarte scumpe ceea ce contează din moment ce locuiesc in Germania și acolo costa chiar mai mult

| EU13Nmc explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt fan Saab dar sunt foarte greu de găsit in zona mea, alfa 159 este o mașina incredibil de frumoasa dar nu știu cât de fiabila ar fi mai ales pe cutie automata (conduc mult și sunt satul de manuala )

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru EU13Nmc):

In Romania sunt ceva pasionati de Alfa, 159 e un model apreciat. Nu stiu ce cutii automate au, ar putea fi Aisin cu convertizor, care nu au probleme de fiabilitate.
Poate gasesti pe la un dealer ce ofera garantie.